Betonarme dolgu duvarlı çerçevelerde boşluk yeri ve oranının davranışa etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of cavity location and ratio of filling walls on behavior in reinforced concrete frames
  1. Tez No: 760379
  2. Yazar: ANIL ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 5769
Özet
Genel olarak iç mekânları alanları bölmek için kullanılan dolgu duvarlar, ayrıca ısı ve ses yalıtımı sağlamak için de betonarme yapılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolgu duvarlar taşıma kapasitelerinin düşük olması sebebiyle, yapısal olmayan elemanlar olarak kabul edilerek sabit yük olarak dikkate alınırlar. Ancak yapılan çalışmalar, dolgu duvarların yapı davranışını önemli ölçüde etkilediği göstermiştir. Dolgu duvarlarda, havalandırma ve aydınlatma gereksinimleri için kapı ve pencere boşlukları bırakılmak zorundadır. Bu durumda, çerçeve davranışı da bununla birlikte değişiklik gösterecektir. Bu sebeple gerçekleştirilen bu çalışmada, boşluksuz ve farklı boyutlarda pencere boşluklarına sahip gaz beton dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin, çevrimsel yükler altında yapısal davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla 5 adet dolgu duvarlı betonarme çerçeve üretilmiştir. Üretilen dolgu duvarlı betonarme çerçevelere FEMA 461 de önerilen yükleme protokolü uygulanarak deneylerden elde edilen bulgularla dolgu duvarlı çerçevelerin taşıma kapasiteleri, enerji tüketme kapasiteleri ve kırılma biçimleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, dolgu duvar boşluklarının biçim ve konumlarının çerçeve davranışını önemli ölçüde değiştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Infill walls, which are generally used to divide interior spaces and areas, are also widely used in reinforced concrete structures to provide heat and sound insulation. Due to the low bearing capacity of infill walls, they are considered as non-structural elements and are considered as fixed loads. However, studies have shown that infill walls significantly affect the building behavior. In infill walls, door and window openings must be left for ventilation and lighting requirements. In this case, the frame behavior will also change. For this reason, in this study, the structural behavior of reinforced concrete frames with aerated concrete infill walls which have window openings of different sizes and without gaps, were experimentally investigated. For this purpose, 5 reinforced concrete frames with infill walls were produced. The loading protocol recommended in FEMA 461 was applied to the in-filled reinforced concrete frames. By using the findings obtained from the experiments, the bearing capacities, energy dissipation capacities and failure patterns of the in-filled wall frames were determined. The findings revealed that the shape and position of the infill wall opening significantly changed the frame behavior.