Ayrancı (Karaman) ilçesi örümcekleri (Araneae) üzerine faunistik çalışmalar
The faunistic studies on spiders (Araneae) of the Ayrancı (Karaman) district
  1. Tez No: 760384
  2. Yazar: ANVAR BAGHIRZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ile Karaman ilinin Ayrancı ilçesinden 2019-2021 yılları arasında 5 farklı lokaliteden 51 örümcek toplanmış ve incelenmiştir. İncelenen örneklerin 12 familyaya ait oldukları saptanmıştır. Bu familyaya ait 24 cins ve 32 tür olmak üzere 36 adet dişi, 15 adet erkek bireyde inceleme yapılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen örnekler sistematik ve ekolojik açıdan incelenmiş, türlerin morfolojileri tanımlanmış, sinonim ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Habitatları hakkında kısa bilgi sunulmuş, erkek bireylerin çiftleşme organı (palp) ile dişi bireylerin dış genital organı (eğijin) incelenmiş, tanımları yapılarak fotoğraflarına yer verilmiştir. Örneklerin teşhislerinde OLYMPUS SZX7 binoküler mikroskobu kullanılmıştır. Teşhisleri yapılan örümcekler, saklama kavanozlarına konularak yer, tarih bilgileri etiketlenmiş ve Niğde Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 51 spiders from 5 different localities were collected and examined from Ayrancı district of Karaman province between 2019-2021. It was determined that the examined samples belonged to 12 families. In this family, 36 female and 15 male individuals, 24 genera, and 32 species were examined. The samples obtained as a result of the study were examined systematically and ecologically, the morphologies of the species were defined, and their synonyms and geographical distributions were given. Brief information about their habitats was presented, the copulatory organ (palp) of male individuals and the external genital organ (epigyne) of female individuals were examined, their descriptions were made and their photographs were included. OLYMPUS SZX7 binocular microscope was used to diagnose the samples. The diagnosed spiders were placed in storage jars, labeled with location and date information, and kept in the Department of Biology, Faculty of Science and Letters, Niğde University.