Cinasun (Karaman-Ayrancı-Karaağaç köyü) Hellenistik ve Roma dönemi seramikleri
The Hellenistic and Roman pottery from Cinasun (Karaman-Ayrancı-Karaağaç village)
- Tez No: 877846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÖRSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Cinasun, Antik Dönem'de Lykoania Bölgesi'nde Iconia, Barata, Herakleia'nın yol güzergâhı üzerinde yer almaktadır. Günümüzde ise Karaman İli'nin 37 km doğusunda, Ayrancı İlçesi Karaağaç Köyü'nde bulunmaktadır. Cinasun antik yerleşim alanında 2019 yılında arkeolojik yüzey araştırmaları yapılmıştır.“Cinasun (Karaman -Ayrancı -Karaağaç Köyü) Hellenistik ve Roma Dönemi Seramikleri”başlıklı tez çalışmasının konusunu bu yüzey araştırmasından elde edilen seramik buluntular oluşturmaktadır. Cinasın antik yerleşim alanında bazı mimari kalıntılar tespit edilmiştir. Bunun yanında yüzeyde tespit edilen ve bu çalışmaya konu olan seramik buluntular yerleşimin Hellenistik ve Roma Dönemleri için önemli birer veri oluşturmuştur. Seramikler arasında bir adet Doğu Sigillata A ve bir adet Kıbrıs Sigillatası (Doğu Sigillata D) grubu seramik tespit edilmiştir. Az sayıdaki bu ithal gruplar Lykoania Bölgesi ve çevresindeki yerleşimlerde de örneklerine rastlanan kaplardır. Kaide taban bölümüne ait olan DSA parça için bir tarihleme önerisinde bulunulamamıştır. Hayes Form 4b tipine ait DSD parçası ise MS 1. yüzyılın ilk yarısını göstermektedir. İthal ve yerel seramikler, MÖ 4. yüzyıl sonundan MS erken 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yerel üretim seramikler kil renkleri, katkı maddeleri, astar ve bezeme özellikleriyle ortak özellikler göstermektedir. Bunlar Lykaonia ve yakın çevresindeki merkezlerden gelen seramik malzemelerle de paralel özellikler sergilemektedir. Bu çalışma ile Cinasun yerleşiminin de eklendiği bölgede Hellenistik ve Roma Dönemleri'nde yerel/bölgesel bir seramik üretimi olduğu söylenebilir. Sonuç olarak seramik buluntular Cinasun'un MÖ 4. yüzyıl sonundan MS erken 7. yüzyıla kadar yerleşime sahne olduğunu ve bu tarihlerde Cinasun ve çevresinin Anadolu'nun güney ve güneybatı ile olasılıkla Suriye-Filistin kıyıları ve Kıbrıs ile bağlantı içinde olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In ancient times, Cinasun was located on the route of Iconia, Barata, and Herakleia in the Lycaonia region. Nowadays, it is located in Karaağaç village of Ayrancı district, 37 km east of Karaman province. Archaeological surface surveys were carried out in the ancient settlement area of Cinasun in 2019. The subject of the thesis titled“The Hellenistic and Roman Pottery from Cinasun (Karaman - Ayrancı - Karaağaç Village)”is the pottery finds obtained from this surface survey. Some architectural remains were identified in the ancient settlement area of Cinasun. Furthermore, the pottery finds detected on the surface and subject to this study constitute important data for the Hellenistic and Roman periods of the settlement. One Eastern Sigillata A and one Cypriot Sigillata (Eastern Sigillata D) group were identified among the pottery finds. A small number of these imported groups are vessels whose examples are also found in the Lycaonia region and surrounding settlements. No dating suggestion could be made for the ESA piece belonging to the base section. The ESD piece belonging to Hayes Form 4b type points to the first half of the 1st century AD. Imported and Local Pottery date from the end of the 4th century BC to the early 7th century AD. Locally produced pottery has common features in terms of its clay colors, additives, slip, and decoration features. It also displays features parallel with the pottery from Lycaonia and the surrounding centers. According to this study, it can be said that there was local/regional pottery production in the Hellenistic and Roman Periods in the region where Cinasun settlement is also included. Consequently, pottery finds indicate that Cinasun was a settlement area from the end of the 4th century BC to the early 7th century AD and that during these dates, Cinasun and its surroundings were in connection with the south and southwest of Anatolia and probably the Syrian-Palestinian coasts and Cyprus.