Paşalimanı adası örümcekleri (Araneae) üzerine faunistik çalışmalar
Faunistic studies on Paşalimani island spiders (Arachnida: Araneae)
- Tez No: 760385
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Balıkesir iline bağlı Erdek ilçesinin Paşalimanı Adasından 2021 yılının Haziran ve Ağustos ayları arasında toplanmış olan örümcekler sistematik olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye göre 14 familyada 32 cins içinde 33 tür teşhis edilmiştir. Tespit edilmiş türler arasında Gnaphosidae familyasından Leptopilos manolisi Chatzaki, 2002 türü Türkiye örümcek faunası içinde yeni kayıttır. Araziden örnekler atrap, pens ve aspiratör yardımıyla toplanmıştır. Toplanan örümcek örneklerinin tanımları, habitatları, lokaliteleri, sinonimleri, dorsal görünüm fotoğrafları, epijin ve palpal organlarının fotoğrafları, Türkiye yayılışları ve Dünya yayılışları verilmiştir. Bütün örnekler etiketlenmiş ve müzede korunması için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Araknoloji Müzesi'ne verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spiders collected from Paşalimanı Island of Erdek district of Balıkesir province between June and August 2021 were systematically evaluated. According to this evaluation, 33 species were identified in 32 genera in 14 families. Among the identified species, Leptopilos manolisi Chatzaki from the family Gnaphosidae, 2002 is a new record in the spider fauna of Turkey. Samples from the field were collected with the help of a trap, forceps and aspirator. Descriptions, habitats, localities, synonyms, photos of dorsal view, photos of epigyn and pedipalps, distribution in Turkey and distribution in the world of the collected spiders specimens are given. All specimens were labeled and given to Niğde Ömer Halisdemir University Arachnology Museum for preservation in the museum.