Geçmişten günümüze rekreasyon anlayışı ve son dönem park anlayışının Kadıköy kıyı şeridinde yer alan parklar üzerinde irdelenmesi
  1. Tez No: 66833
  2. Yazar: NERMİN ZEYNEP ARDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Geçmişten günümüze rekreasyon anlayışını İstanbul şehrinin fethini baz alarak incelediğimizde; insanların yeşil alanlardaki azalmaya bağlı olarak gün geçtikçe komplike fonksiyon alanlarına sahip alanlara yöneldiklerini görmekteyiz. İstanbul'da geçmişte halkın rekreasyon amacıyla mesireleri, asillerin ise köşk ve saray bahçelerini daha yoğun kullandıklarım, mesirelerde belli dönemlerde saray tarafından şenliklerin düzenlendiğim görmekteyiz. Faka bu alanlarda fonksiyonları sınırlayacak yada yönlendirecek bir düzenlemenin olmadığ bütünüyle serbest düzenlenmiş alanlardan oluştuklarını kaynaklar bize göstermektedir. İstanbul için gün geçtikçe artan yapılaşma ve yeşil alanlardaki azalma, insanları kısıtlı yeşil alanları, dünyadaki bütün metropoliten şehirlerde olduğu gibi daha komplike kullanmaya yöneltmiştir. Yeşil alanların kısıtlılığı ve binalar arasında sıkışıp kalması insanları alternatif yeşillere yöneltmiştir. Kıyıların doldurulması sonucu elde edilen yeni yeşil alanlar, maviyle yeşilin birleşmesi sonucu, yarattığı geniş mekanlar ile bir yandan alternatif yeşil alanlar sağlarken, bir yandan da pasif yeşil alanlar olarak şehir dokusunda yadsınamayacak faydalar sağlamışlardır. Kıyı parklarının günümüz park anlayışına getirdiklerini ve günümüzde kullanıcıların rekreasyon beklentilerini araştırmak amacıyla Kadıköy Sahil Şeridinde yapılan düzenlemelerde bir dizi anket ve gözlem çalışması yapılmıştır. Bu parkların Kadıköy Kıyı Şeridinde yaygın bir kullanıcı potansiyeline sahip oldukları gözlem ve anket çalışmaları sonucu görülmektedir. İstanbul gibi metropoliten bir şehirde getirilen bu düzenlemelerin kalıcı ve kullanılabilir olmasını sağlamak amacıyla parkların yeterli bakım ve revize çalışmalarının yapılması ihmal edilmemelidir ve her yaş grubuna uygun fonksiyon alanlarına yer verilmelidir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This can be an investigation of recreation perspectives and the recent parks since the conquest of Istanbul untill nowadays. It brings up people's needs and expectations about nowadays parks. We can inspect that the Turks didn't give importance to garden arts except from a few details and perspectives untill they settled down. Showy and pompous gardens were built with the conquest of Istanbul. Untill 19.century, perspective of recreation hadn't been developed; because of these the nobles used mansion and palace gardens for recreation. On the countrary the folk used promenades and groves. Foreign people chose places like Kireç Burnu, Büyükdere, Tarabya and Sarıyer, that are away from the people. The gardens that were built in the purpose of recreation in 17.cantury in Istanbul 1. City Center Garden: Topkapi Palace and Atmeydam Palace. 2. Country Gardens: Private garden of the Sultan in Davut Paşa, Siyavuş Paşa Garden, Harami Garden, Karaağaç Garden, Kağıthane Promenade and Gardens. 3. Coast Gardens: ? The two coast of the Bosphorus Tophane, Sahpazan, Fındıklı, Kabataş, Dolmabahçe, Beşiktaş, Defterdarburnu, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Rumelihisarı, Emirgan, Baltaoğlu Limanı, İstinye, Kalender, Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere, Sarıyer, Belgrat Village, Anadolu Kavağı, Yüşa Tepesi, Beykoz, İncirliköy, Çubuklu, Kanlıca, Anadoluhisan, Göksu, Kandilli, Vaniköy, Kuleli, Çengelköy, Beylerbeyi, Çamlıca, Kuzguncuk, Üsküdar, Fenerlibahçe. ? Golden Horn Coast. The fact that Istanbul was full of green and inadequacy of building, inhibited the development of park concept untill the mid 1800 s. xnThe fîrst real park was set up in Sultanahmet area in 1854; which was named as Yeni Millet Park. After words. Besides, Çamlık Garden; that is located on the way to Kısıklı, was set up during 1867-1870 as the fîrst park on Anatolian Side. The Functional green concept was setüed in 20. Century. The aim of this concept, whether it is öpen to folk ör it is private, is providence of the folk's comfbrt, peace and health. The plan of the necessity of green areas was started in Republic period, except from the promenades and other green areas that were in herited from Ottoman era. istanbul has began to carry ali negative effects of awkward urban development in our country that has come face to face awkward and irregular urban development parallel to the development of trade and industry, since 1950. As in the past, because of its cultural, economical and social chances istanbul that has a resolvent and disintegrating effect över rural parts, attracts many people and means from everywhere in Turkey. Therefore, besides increasing population, unhealty stnıctures, huge and common sguatter's houses, istanbul has a congested traffic, and comunication system. it is like a big village with its population över 10 millions, irregularity, urew and complex structures, istanbul which was the center of the Turkey in the past with is regularity, harmony and beauty, has become a huge“cancer city”withe fast UTagular an unhealty development since 1950. Movement of the population to big cities, which too part in western countries in the 19.th. century during industrialisation area took part in Turkey in the second half of 20 th century. in last fourty five years, population of our cities has reached 5 ör 10 times of their inital amount. People are coming to big cities not only for job opportunities but also for plundering the land of big cities. City master plans has beendeveloped but these master plans are left far behind the needs of increasing population. Most of the times. So they were used to legalize, illegal buildings. According to an idea, the creation of blue-green areas must be the basic thema instead of putting to good use ali of the green areas in the city per a person (7-20 m2 per a person). Nowadays in cities the increase in population, being mechanized, the environment, that is covered with asphalt and concrete broke down the xiiibalance; they also hann the possibility of people's free and safe living. As a result of this, people incline towards doing recreation in limited time and green areas. So, people build parks that contain a lot of functional green areas. A problem of present metropolitan cities, especially istanbul's is the in adeaquacy of öpen areas. Due to the increase of concrete buildings and high prices of parcels, limited areas must be valued in the best form. With these alternative reqions is put on the agenda. The arrangements that were held on coasts and filled areas in the understanding of city parks are a result of presenting the coast to the use of folk and alternative green concept. Coastal areas should be a part of general öpen spaces and green areas classifîcations. in the waterfront, some activities such as walking, sighseeing, sporting and concerts take place üı social interaction. Some usage such as industry, waste and storage and high dense buildings have coused water pollution in the coast. According to change made on 11 July 1992 över Coastal law the coasts can only be amanged as promenades, pedestrian roads, open-sports areas and parking places. The arrangments that were done on the coasts, aspecially the fîllings, harmed the ecologic balance. But these arrangements provided esthetic and functional advantiges. in this thesis questionaire, observation and archive studyings were done on the parks, that are located along Kadıköy coast, in the aim of examining them. The coast of Kadıköy was examined in three parts. 1.inci Cape-Moda Cape 2.Fenerbahçe 3.Dalyan-Caddebostan Ali of them use daily recreation activities. People come to the these coastal areas for walking, sport, taking a rest and taking breath. İnci Cape-Moda Cape have a wide range of users because of its transport advantages. According to the results of the questionnaire, socio-economic conditions of the users is lower then ather two regions. xivThe transport distance of weekend users is particularly high. You can see a lot of soldiers and students along inci Cape-Mode Cape. Weekday users are interested in enviroment, they also give importence to functional areas and equipments. Clearness andinade-quacy of dust-bins are significant for users. The users search for sitting equipments that are settled in shadowy and scenery places. These are vatid for ali the three regions. Dalyan-Caddebostan coast is used for wolking and other sport. On the contrary inci Cape-Moda Cape and Fenerbahçe coast are used for spending time and wandering around. inci Cape-Moda Cape and Dalyan-Caddebostan now don't contain green because they have been newly established and the çare is not enough. The users want to see tali trees and green areas. On the other hand, the users of Fenerbahçe coast are happy as it was established before. The importance of being on the waterpronts in the city for users. The location of urban turaitures and their harmony to each other within their environment are not considered important for users. The users want places on which they can act and sit fredy. in conclusion, a lot of petures are demanded from the users..Substructure and equipment must be maintained..Coordination between the coast and its hinterland must be done. Roads must be built from hinterland to the coast..Groups of ali ages and disabled people must be tought and the equipment that are useful for them must be set..The equipment must fit the anatomy of people and environment.A lot of functional areas must be planned together.There must be sufficient places for parking cars..Plants must be functional, they should precent, dust, noise and bad scenery..Füled areas and salty water must be taken çare of in planting..Attention must be hold for keeping the arks olive longly..Infractructure Should not be accumulated parallel to the coastal band..The autorities must be meticulous in the managership of capes, buffets and toilets. XVAs a conclusion, these areas wich are built in the regjon the animation of istanbul Shores are positive both for people and city silhouette The fiıture planning of the coastal area could acomplish to protect to natural enviroment. xvi