Türkiye'de siyasal muhafazakârlığın İstanbul Sözleşmesi'ne tepkisi
The reaction of political conservatism in Turkey to the Istanbul Convention
  1. Tez No: 760458
  2. Yazar: MERYEM HAZAL ÇAMURCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARCO BOSCHELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İstanbul Sözleşmesi'ni merkeze alan bu çalışmada Türkiye'de siyasal muhafazakârlığın Sözleşme'ye verdiği tepkiler incelenmiştir. Bu tepkinin etki gücünün, Hükümetin Sözleşme'den çıkmasını sağlayabilecek kadar büyük olduğu anlaşılmaktadır. İstanbul Sözleşmesi'ne karşı çıkan muhafazakârlığın toplumsal hayattaki ortalama dindarlık, milliyetçilik, sağcılık olmadığı görülmektedir. Metinde bu nedenle“siyasal muhafazakârlık”kavramı kullanılarak Sözleşme'ye karşı olan gazete köşe yazarı, siyasetçi, kanaat önderi (cemaat ve grup liderleri veya ileri gelen isimleri) ve STK'lar kastedilmektedir. Esas itibariyle muhafazakâr düşünce köklü değişime her zaman tepkiyle yaklaşmaktadır. Muhafazakâr düşünceye göre değişim, toplumu kötü yönde etkilemektedir. Bu düşüncede toplumun en önemli kurumu olarak görülen aile değişimden uzak tutulmak istenmektedir. Aile kurumuna önem vermenin bir sonucu olarak kadın kavramı da önemli hale gelmiştir. Dolayısıyla kadın ve aileyi etkilediğine inanılan İstanbul Sözleşmesi de bu tepkilerin odağında olmuştur. Muhafazakâr çevrelerin büyük çoğunluğunun aileyi yıkmakla suçlayarak eleştirdiği İstanbul Sözleşmesi, tüm dünyada toplumların önemli sorunlarının başında gelen kadına yönelik şiddeti engellemek için kabul edilmiştir. Muhafazakâr çevrelerin kendi düşünce dünyalarında merkezde yer alan aile kavramını değiştirdiği ve yeni bir toplum yaratmayı amaçladığını iddia ettikleri İstanbul Sözleşmesi muhafazakâr toplumlar tarafından tehdit olarak görülmektedir. Sözleşme, Türkiye'de de tartışmaların konusu olmuştur. Bu tartışmaların sonucunda Cumhurbaşkanı, 20 Mart 2021 tarihinde Sözleşme'den çekilme kararı alındığını açıklamıştır. Dünyada da Sözleşme'nin kabul süreçleri uzayan veya hala onaylamayan ülkeler bulunmaktadır. Türkiye'de ve başka ülkelerde Sözleşme'ye karşı çıkan kesimin, büyük ölçüde“muhafazakâr”kimlikle nitelenen gruplar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which focuses on Istanbul Convention, reactions of the political conservatism in Turkey to Convention are explained. It is understood that the impact power of this reaction is great to cause the Government to withdraw the Convention. It is seen that conservatism opposes the Istanbul Convention is not the traditional religiousness, nationalism and being rightist in social life. For this reason, in the text the term of“political conservatism”is used for newspaper columnist, politicians, opinion leader (community and group leaders or prominents) and NGOs who are against the Convention. Conservativism always reacts against change. According to conservative thought changes affects society negatively. In this thought, family which is seen as the most important institution of the society is wanted to be away from change. As a result of importance of family concept of woman also became important. Therefore, Istanbul Convention which accepted as affecting woman and family is center of the arguments. Istanbul Convention which accused of destroying family by a great majority of traditional groups was accepted to prevent violence against women which is one of the most important problems of the world. Istanbul Convention which was accuse of changing family concept which is the center of conservative thought by and creating new society is seen as a threat by traditional societies. Convention has been the subject of argues also in Turkey. As a result of these discussions, President of Turkey announced on March 20, 2021 that Turkey decided to withdraw from Istanbul Convention. There are countries in the world which acceptance process of Convention have been extended or have not yet ratified. It is seen that who oppose Convention in Turkey and in other countries are groups which have majorly conservative identity.