Enfeksiyon hastalıkları olan hastalarda ilaç uzlaşısı hizmetinin geliştirilmesi
Development of medication reconciliation service in patients with infectious diseases
  1. Tez No: 760488
  2. Yazar: CÜNEYD ENVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL OKUYAN
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, enfeksiyon hastalığı olan hastaların hastaneye yatış ve taburculukları sırasında telefonla ve yüz yüze ilaç uzlaşı hizmetinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel pilot çalışma, üçüncü basamak bir üniversite hastanesinin dahiliye ve enfeksiyon hastalıkları kliniklerinde Temmuz 2020 ile Şubat 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Enfeksiyon hastalığı (COVID-19 dahil) nedeniyle yatırılan yetişkin hastalar dahil edilmiştir. Klinik eczacılık hizmeti olarak yatış ve taburculukta yüz yüze veya telefonla ilaç uzlaşısı yapılmıştır. Hastalara ayrıca taburcu olurken, yüz yüze veya telefonla (COVID-19 hastalarında) hasta eğitimi ve ilaç danışmanlığı (öğrendiğini anlat metodu kullanılarak, piktogramlı ilaç kartı ve broşür dahil) hizmeti sunulmuştur. Bu çalışmada ilaç uzlaşı hizmeti sırasında tespit edilen kasıtlı ve kasıtsız ilaç farklılıkları ve 30 gün içinde hastaneye yeniden yatış oranları değerlendirilmiştir. Bulgular: Yatış sırasında ilaç uzlaşısı yapılan hastalarda (n=146) 1148 (kasıtlı/kasıtsız= 958/190) ilaç farklılığı tespit edildi. Hem yatış hem de taburculuk uzlaşısı yapılan hastalarda (n=90) yatış ve taburculuktaki ilaç farklılıklarının sayısı sırasıyla 701 (kasıtlı/kasıtsız= 578/123) ve 312 (kasıtlı/kasıtsız= 309/3) olarak saptandı. Her iki hasta grubunda da en sık karşılaşılan ilaç farklılığı hastanın ilaç çizelgesine yeni bir ilacın eklenmesi olduğu bulundu. Yatış sırasında ilaç uzlaşısı yapılan hastaların (n=146) %12,3'ünün 30 gün içinde hastaneye %15,8'inin de acil servise başvurduğu gözlendi. Hem yatış hem taburculuk uzlaşısı yapılan hastalarda (n=90) ise 30 gün içerisinde hastaneye başvuru oranı %10,0, acil servise başvuru oranı ise %14,4 olarak hesaplandı. Sonuç: Bu çalışma kapsamında enfeksiyon hastalığı olan hastalarda ilaç uzlaşısı dahil sunulan klinik eczacılık hizmetleri geliştirilmiştir ve hem hastane yatışı hem de taburculukta kasıtlı ve kasıtsız ilaç farklılıklarının sayısının bu hizmetlerle azaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to develop a medication reconciliation service in person or by telephone at admission and discharge conducted by a clinical pharmacist residency student in patients with infectious diseases. Methods: This prospective observational pilot study was conducted in the internal medicine and infectious diseases clinics of a tertiary university hospital between July 2020 and February 2021. Adult patients hospitalized for infectious disease (including COVID-19) were included. As a clinical pharmacy service, medication reconciliation was made face-to-face or by telephone at admission and discharge. Patient education and medication counseling (by using teach-back method, providing patient pill card including pictograms, and brochures) were also provided to patients at discharge, either face-to-face or by telephone (in COVID-19 patients). In this study, intentional and unintentional medication discrepancy detected during the medication reconciliation service and 30-day readmission rate were evaluated. Results: There were detected 1148 (intentional/unintentional= 958/190) medication discrepancies in patients who made medication reconciliation at admission (n=146). The number of medication discrepancies at admission and discharge were found 701 (intentional/unintentional= 578/123) and 312 (intentional/unintentional= 309/3), respectively, in patients who made both admission and discharge medication reconciliation (n=90). The most common medication discrepancy in both patient groups was drug commission. Of the patients, who made admission medication reconciliation (n=146), 12.3% had 30-day readmission to hospital and 15.8% admitted to emergency department. The rate of 30-day readmission to hospital was 10.0%, and the rate of admission to the emergency department was 14.4% in patients who made both admission and discharge medication reconciliation (n=90). Conclusion: In this study, clinical pharmacy services, including medication reconciliation, were developed in patients with infectious diseases, and it was seen that the number of intentional and unintentional medication discrepancies in both admission and discharge can be reduced with these services.