Evde sağlık hizmeti alan yatağa bağımlı hastaların birincil bakım verenlerinin bakım verme yükleri ve ilişkili etmenler: Turgutlu örneği
Caregiver burdens and related factors of primary caregivers of bed-bound patients receiving home health care: The case of Turgutlu
- Tez No: 760509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, evde bakım veren birincil bakım veren hasta yakınlarının bakım verme yüklerinin ve ilişkili etmenlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Evde bakım veren bireylerin kendi sağlıklarını ve ihtiyaçlarını bir kenara bırakıp, tüm enerjilerini hastalarının bakımına harcamaları, kendi yaşamlarının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Tedavi süreci boyunca, olumlu sağlık davranışı geliştirebilme, öz bakım güçlerini arttırma, psikososyal destek ağını kuvvetlendirme, danışmanlık hizmeti alma gibi konulardaki ihtiyaç alanlarının belirlenmesi ve bu alanlarda desteklenebilmeleri için, önce bakım yüklerinin ve ilişkili etmenlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Böylece hastanın tedavi ve bakım sürecinde bakım verme işinin daha kolay üstesinden gelmeleri sağlanabilecek hem hasta hem de bakım veren için daha az yıpranmaya yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the caregiving burden of primary caregiver patient relatives and related factors. The fact that home caregivers leave their own health and needs aside and spend all their energies on the care of their patients causes their own lives to be negatively affected. During the treatment process, the areas of need such as developing positive health behaviors, increasing self-care powers, strengthening the psychosocial support network, receiving counseling services, and in order to be supported in these areas, first of all, the burden of care and related factors should be determined. Thus, it will be easier for the patient to cope with the caregiver during the treatment and care process, and it will cause less wear for both the patient and the caregiver.