Pediatrik onkoloji hastalarında beslenme durumunun saptanmasında kullanılan araçların karşılaştırılması
Comparison of tools used in determining nutritional status in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 760511
  2. Yazar: ŞENİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Pediatrik onkoloji hastalarında malnutrisyon sıklığı %6-50 arasındadır. Çocuklarda malnutrisyonu belirlemek için altın standart yoktur, pediatrik onkolojiye özel oluşturulmuş araçların az sayıdadır. Bu çalışma; kanserli çocuklar için geliştirilen Pediatrik Patient Generated-Subjective Global Assessment (Pediatrik PG-SGA) ve Nutrition Screening Tool For Childhood Cancer (SCAN) ölçeklerinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini yapmak, ilk üç küründe lenfoma ve solid tümör tanılı 2-14 yaş arası kanserli çocuklarda malnütrisyon sıklığını farklı araçlar (SCAN, Pediatrik PG-SGA, STRONGkids) kullanarak saptamak ve karşılaştırmak, üç araca göre elde edilen skorları Z-skor değerleri ile karşılaştırarak, malnütrisyonu en iyi öngören ölçeği saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 163 çocuk katılmıştır, kızların yaşı ortalama 6,5 ±3,8 yıl, erkeklerin 8,3 ± 4,2 yıldır. Sık görülen ilk üç tanı sırasıyla santral sinir sistemi tümörleri (%23,3), lenfoma (%21,4) ve yumuşak doku tümörleridir (%15,3). Öncelikle, STRONGkids-SCAN ve STRONGkids-Pediatrik PG-SGA arasında olumlu yönde, çok güçlü korelasyon saptanmış (%92,3 ve %83,8), SCAN ve Pediatrik PG-SGA araçları Türkçe geçerli ve güvenilir olarak bulunmuştur. Yaşa Göre Boy (YGB) Z-skorlarına göre kronik malnutrisyon oranı (-2S altı) %7,4 iken, Yaşa Göre Beden Kütle İndeksi (YGBKİ) Z-skorlarına göre akut malnutrisyon oranı %10,4'tür. Çocukların %48,5'i STRONGkids'e göre yüksek beslenme riskli iken, SCAN için bu oran %73,0'dür. Pediatrik PG-SGA'da olguların %53'ü malnutrisyonlu olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, SCAN ve Pediatrik PG-SGA kanserli çocuklarda malnutrisyon riskini belirleme açısından Türkçe olarak geçerli ve güvenli bulunmuştur, bu araçlar ile YGBKİ ve YGB Z-skorları arasında malnutrisyonu belirleme açısından anlamlı fark vardır. Pediatrik onkolojiye özgü olarak oluşturulmuş SCAN ve Pediatrik PG-SGA kliniklerde malnütrisyon riskini değerlendirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of malnutrition in pediatric oncology patients is between 6% and 50%. There is no golden standard for determining malnutrition in children, and there are few tools designed explicitly for pediatric oncology. This study was planned to perform the Turkish validity and reliability of the Nutrition Screening Tool For Childhood Cancer (SCAN) and Pediatric Patient Generated-Subjective Global Assessment (Pediatric PG-SGA) tools developed for pediatric oncology patients and to evaluate the incidence of malnutrition using different tools (SCAN, Pediatric PG-SGA, STRONGkids) in children with cancer aged 2-14 years diagnosed with lymphoma and solid tumors during the first three chemotherapy courses. The tool predicticting malnutrition best was determined according to the Z-scores (