Gençlerin sportif faaliyetlerine etki eden kentsel etmenler: Ayazağa'da sosyolojik bir araştırma
Urban factors affecting the sporting activities of youth: A sociological research in Ayazaga
- Tez No: 760520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın temel inceleme konusu Ayazağa bölgesinde ikamet eden genç yetişkin bireylerin sportif faaliyetlere olan katılımı, erişimi ve spor alanlarının kent sakinleri için ne anlam ifade ettiği gibi birçok etmenin kent ölçeğinde ele alınarak ortaya çıkarmaktır. Araştırma kapsamında Ayazağa'da ikamet eden genç yetişkin olarak kabul edilen bireyler ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Spor alanlarının kentteki işlevi, özel ve kamusal kurumların spor alanındaki kentte yapmış oldukları eylemler gibi birçok etmene araştırmada değinilmiştir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi oluşturulurken spor ve kent sosyolojisi literatüründen faydalanılmıştır. Aynı zamanda araştırmanın ana kuramsal çerçevesi Bourdieu'nun“Habitus”kuramına dayandırılmıştır. Bu araştırma neticesinde spor-kent, kent-birey, spor-birey etkileşimi ortaya koymaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the research is to reveal many factors such as the participation and access of young adult individuals residing in the Ayazağa region to sports activities and what the meaning of sports areas for the residents of the city is by considering them at the urban scale. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with individuals accepted as young adults residing in Ayazağa. Many factors such as the function of sports fields in the city and the actions of private and public institutions in the city in the field of sports were mentioned in the research. While creating the theoretical framework of the research, the literature of sports and urban sociology was used. At the same time, the main theoretical framework of the research is based on Bourdieu's“Habitus”theory. As a result of this research, it was tried to reveal the interaction of sport-city, city-individual, sport-individual.