Gençlik ve spor il müdürlüğüne bağlı gençlik merkezlerinin 13-25 yaş aralığı çocuk ve yetişkinler tarafından bilinirlik düzeyi (Ağrı ili örneği)
Awareness level of youth centers affiliated to the provincial directorate of youth and sports among children and adults aged 13-25
- Tez No: 923680
- Danışmanlar: DR. SELÇUK METE YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Ağrı'daki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine bağlı Gençlik Merkezlerinin, 13-25 yaş aralığındaki çocuk ve yetişkinler tarafından bilinirlik düzeyini incelemektedir. Gençlik Merkezleri, gençlerin sosyal, kişisel ve mesleki gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan kurumlardır. Bu araştırma, bu merkezlerin toplumdaki bilinirlik düzeyini ölçerek, gençlik politikalarının etkinliğini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, gençlik merkezlerinin işlevleri, toplum nezdindeki algısı ve benzer çalışmaların incelenmesi ile literatür taraması yapılmıştır. Teorik çerçeve, gençlik merkezlerinin kurumsal yapıları, bilinirlik kavramı ve gençlik politikaları bağlamında önemleri üzerine odaklanmaktadır. Araştırmanın yöntem kısmında, katılımcı seçimi, veri toplama teknikleri ve analiz yöntemleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bulgular, gençlik merkezlerinin bilinirlik düzeyini, demografik faktörlerle ilişkisini ve bölgesel dağılımını ortaya koymaktadır. Tartışma kısmı, bulguların anlamını, literatürle ilişkisini ve gençlik politikaları üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Sonuçlar ve öneriler bölümü, çalışmanın önemini vurgulamakta ve gelecek araştırmalar için yönlendirmeler sunmaktadır. Bu çalışma, gençlik merkezlerinin toplum nezdindeki bilinirlik düzeyini anlamak ve gençlik politikalarının etkinliğini artırmak için önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu araştırma, Ağrı'daki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine bağlı olan Gençlik Merkezlerinin 13-25 yaş aralığındaki çocuk ve yetişkinler tarafından bilinirlik düzeyini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gençlik Merkezleri, gençlerin sosyal, kültürel, eğitimsel ve sportif faaliyetlere katılımını teşvik eden ve onların kişisel gelişimine destek olan önemli kurumlardır. Ancak, bu merkezlerin toplum nezdindeki bilinirlik düzeyi, etkinliklerinin ve hizmetlerinin kullanımının yaygınlığı açısından kritik öneme sahiptir. Araştırma, literatür taraması ile başlamakta ve gençlik merkezlerinin işlevleri, toplumda algısı ve benzer araştırmaların gözden geçirilmesi ile ilgili bilgi sunmaktadır. Teorik çerçeve, gençlik merkezlerinin kurumsal yapıları, bilinirlik kavramı ve gençlik politikaları bağlamında incelenmektedir. Araştırmanın yöntem bölümü, katılımcı seçimi, veri toplama yöntemleri ve analiz tekniklerini detaylı bir şekilde açıklamaktadır. Bulgular kısmı, gençlik merkezlerinin bilinirlik düzeyini, demografik değişkenlerle ilişkisini ve bölgesel dağılımını sunmaktadır. Tartışma bölümü, bulguların anlamını, literatürle olan ilişkisini ve gençlik politikaları üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Sonuçlar ve öneriler kısmı, çalışmanın önemini vurgulamakta ve ilgili paydaşlar için uygulanabilir öneriler sunmaktadır. Bu araştırma, gençlik merkezlerinin toplum nezdindeki bilinirlik düzeyini anlamak ve gençlik politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, gençlik merkezlerinin toplum nezdindeki algısının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Özellikle, gençlik merkezlerinin hedef kitlesi olan 13-25 yaş aralığındaki gençler ve yetişkinler arasında bilinirlik düzeyinin artırılması, bu merkezlerin sunduğu hizmetlerden daha fazla faydalanmalarını sağlayabilir. Ayrıca, araştırma, gençlik merkezlerinin etkinliklerini ve hizmetlerini tanıtmak için çeşitli iletişim stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini öne sürmektedir. Bu stratejiler, sosyal medya kampanyaları, yerel etkinlikler ve okullarla iş birlikleri gibi yöntemler içerebilir. Gelecek araştırmalar için öneriler arasında, gençlik merkezlerinin bilinirlik düzeyini etkileyen faktörlerin daha derinlemesine incelenmesi, farklı demografik gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesi ve gençlik merkezlerinin etkisini ölçmek için uzun vadeli takip çalışmaları yapılması yer almaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, gençlik merkezlerinin toplum nezdindeki bilinirlik düzeyini artırmak ve gençlerin bu merkezlerden daha fazla faydalanmalarını sağlamak için önemli bir adım olabilir. Bu çabalar, gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve toplumda pozitif bir etki yaratmak için hayati öneme sahiptir. Anahtar Kelimeler Gençlik merkezleri, bilinirlik düzeyi, gençlik politikaları, toplumsal algı, gençler
Özet (Çeviri)
This study examines the level of awareness of Youth Centers affiliated with the Youth and Sports Provincial Directorates in Ağrı among individuals aged 13-25, both children and adults. Youth Centers are institutions aimed at contributing to the social, personal, and vocational development of young people. The research aims to measure the level of awareness of these centers in society, thereby evaluating the effectiveness of youth policies. The study begins with a literature review, exploring the functions of youth centers, societal perceptions, and similar studies. The theoretical framework focuses on the institutional structures of youth centers, the concept of awareness, and their significance within the context of youth policies. The methodology section elaborates on participant selection, data collection techniques, and analysis methods. Findings present the level of awareness of youth centers, their relationship with demographic variables, and regional distribution. The discussion section addresses the significance of the findings, their relation to the literature, and their implications for youth policies. The conclusions and recommendations highlight the importance of the study and offer guidance for future research. The results emphasize the need to strengthen the perception of youth centers in society, particularly among the target age group of 13-25, to ensure greater utilization of the services they provide. Furthermore, the study suggests the development of various communication strategies to promote the activities and services of youth centers, including social media campaigns, local events, and collaborations with schools. Recommendations for future research include further investigation into the factors influencing the level of awareness of youth centers, identifying differences among different demographic groups, and conducting long-term follow-up studies to measure their impact. In summary, this study represents a significant step towards increasing the awareness of youth centers in society, enhancing the personal development of young people, and creating a positive impact within the community. Keywords Youth Centers, Awareness Level, Youth Policies, Social Perception, Youth