Güvenlikleştirme ve güvenlik dışılaştırma kavramları çerçevesinde Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması ve Viyana Belgesinin analizi
Analysis of Treaty on Conventional Armed Forces in Europe and Vienna Document within the framework of securitization and desecuritization concepts
- Tez No: 760526
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Tez çalışmasının amacı, Kopenhag Okulunun güvenlik anlayışı çerçevesinde konvansiyonel silahlı kuvvetlerle ilgili güvenlik antlaşmalarının güven inşası yoluyla güvenliğin sağlanması konusunda ne şekilde etkilerinin olabileceğini ortaya koymaktır. Tezin kuramsal çerçevesi Kopenhag Okulunun güvenlik anlayışı olmakla birlikte diğer inşacı yaklaşımlar ve teorilerden de faydalanılmıştır. Tezin kapsamı ise Kopenhag Okulunun güvenlik anlayışı, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması (AKKA) ve Viyana Belgesi-2011 (VB-11) ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla yazılı kaynakları tarama, içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Veri analizinin yapılması için nitel yöntem, hipotezlerin test edilmesi için ise olay incelemesi tekniği kullanılmıştır. Devletlerin birbirlerini neden ve nasıl askeri tehdit olarak tanımlamaya başladıkları çalışmanın temel sorusudur. Bu kapsamda devletlerin, tarihi süreçte aralarında yaşanan olayların sonucunda birbirleri hakkında birtakım algılar inşa ettikleri, hakkında olumsuz algılara sahip oldukları devletlerle aralarında yaşanan problemlerden dolayı ise birbirlerini hızlı bir şekilde askeri tehdit olarak tanımlamaya başladıkları öne sürülmüştür. Bu durumun çözümü olarak ise konvansiyonel silahlı kuvvetlerle ilgili güvenlik antlaşmaları vasıtasıyla devletlerin birbirlerini askeri tehdit olmaktan çıkarıp, olumsuz algılarını değiştirebilecekleri ifade edilmiştir. Avrupa'da bu adımı atmak için en uygun antlaşmaların AKKA ve VB-11 olduğu ifade edilmiş fakat bu antlaşmaların günümüzün şartlarına göre güncellenmeleri gerektiği belirtilerek birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to show how security treaties on conventional armed forces can have an impact on ensuring security through building confidence within the framework of the Copenhagen School's conception of security. The theoretical framework of the dissertation is the security conception of the Copenhagen School, building on other constructive approaches and theories as well. The scope of the dissertation is limited to the Copenhagen School's conception of security, the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe, and the Vienna Document-2011. The data collection methods used as part of this study include the review of written sources, content analysis. Qualitative method is used for data analysis, and the case study technique for testing hypotheses. The primary question of the dissertation is why and how governments begin to identify each other as military threats. In this context, it is suggested that as a result of events between the states in the historical process, states have built a number of perceptions about each other, and due to the problems they experience with negatively perceived states, they rapidly begin to identify each other as threat. As a solution to this, it has been stated that the states can cease to take each other as a military threat and change their negative perceptions through security treaties on conventional armed forces. The present study sees the CFE and VD-11 as the most relevant treaties to take this step in Europe; however, these treaties must be updated to meet contemporary requirements, and a number of recommendations are offered in the course of this study.