Female agency in video games: A study of five games with positive representations of women
Bilgisayar oyunlarında kadın temsili: Kadınların pozitif şekilde temsil edildiği beş oyun üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 760540
  2. Yazar: HİLAL ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma direngen kadın ana karakterler içerdiği için seçilen bilgisayar oyunlarını, bu kadın karakterlerin neden olumlu örnekler olduklarının iddia edildiğini anlamak için analiz etmeyi amaçlar. Bu çalışmanın ilhamı ve analiz edilen oyunların listesi Anita Sarkeesian'ın Tropes vs. Women in Video Games serisinden gelmektedir. Analiz, her oyun için ayrı olarak; görünüş, mekanikler ve anlatı başlıkları altında kategorize edilmiştir. Bilgisayar oyunlarında kadının olumsuz temsilinden bahseden makalelere başvurarak, çalışmamın temelini oluşturan oyunlardaki kadın karakterlerin olumlu özelliklerini vurgulamayı hedefledim. Elde ettiğim sonuçlara göre, bilgisayar oyunlarında kadın karakterler, erkek karakterlerin kazandığı her başarıya ulaşabilecek beceriye sahiptirler ve bilgisayar oyunlarında hiçbir şekilde basmakalıplaştırılmaya ihtiyaç duyulmayan kadın baş karakterler vardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the chosen video games that include willful female characters as protagonists to understand the reason why they are claimed to be positive examples of representation of female characters in video games. The inspiration for this study and the list of games analyzed are from the Tropes vs. Women in Video Games video series by Anita Sarkeesian. The analysis is categorized for each game under the topics of appearance, mechanics, and narrative. By referring to the articles that include negative representations of women in video games, I aimed to emphasize the positive features of the female characters in the games that create the basis of my study. The results show that female characters are capable of every achievement that male characters gain in the video games, and there are female protagonists in video games that do not need to be stereotyped in any ways.