المضامين التربوية في كتاب (تنبيه الغافلين)للإمام ابي الليث السمرقندي
İmam Ebü'l-Leys es-Semerkandi'nin ''Gafilleri Uyarmak''Adlı Kitabında Eğitici İçerikler
- Tez No: 760556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Muhaddis, fıkıhçı ve zahid Ebü'l-Leys es-Semerkandi'nin tercümesi, biyografisi, ilmi derecesi ve güvenirlilik mertebesi açısından daha önceki araştırmacılar tarafından çok az da olsa cerh ve tadil olarak onun hakkındaki yazılanlar dışında onunla ilgili fazla araştırma yapılmamıştır. Bazı ilim ehli ve tarihçiler ona atıfta bulunmuş olabilir. Bunun nedeni, İslam ülkesinin vahşi Moğol istilasına maruz kalması sırasında Mâverâünnehir beldelerinde birçok ilmi kitabın kaybedilmesidir. Zira bu istila, İslam ümmetinin tüm kütüphanelerinin, hatta Bağdat'ın sistematik olarak yakılmasına neden olmuştur. Sadece Şam beldeleri, Mısır ve Mağrip bu eziyet verici fitneden kurtulabilmiştir. Yazarın yazılarındaki yaklaşımının derin nesnel çalışmaları nadir ve az bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu da üniversitelerde akademik derece elde etmek için yapılan bilimsel araştırmalardır.“Tenbîhü'l-Gafilîn”kitabı birçok zayıf, uydurma ve diğer hadisleri içermektedir. Bu nedenle, sahih hadisi diğerlerinden ayırt edemeyenlerin okuması önerilmez. Tenbîhü'l-Gafilîn kitabı, zamanının nadir kitaplarındandır. Ayrıca konuları, Rabbani İrfan ekolünün sülûk ve tasavvuf divanlarında birinci sınıf teliflerden kabul edilmektedir. Bu kitapta ahlak mertebelerine, sülûk dereceleri ve zahidleri yetiştirme süreçlerine ilişkin kayıtların geniş bir bölümüne ulaşabiliriz. Hatta zühd talebelerine yönelik ilk tarikat eğitim müfredatı, ahlak ve tasavvuf okullarının birincil kaynağı bile hazırlanabilir. Kitap (bazı uydurma hadisler dışında) etkili bir eğitim ve vaaz yöntemi olarak kabul edilebilir. Materyalist teori, laiklik, ateizm ve çağdaş kuşakların rüzgarına kapıldığı tüm yıkıcı akımların planlarına karşı gaybi meşru süzgeçlerden biri olarak kabul edilebilir. Kitap, nesli parçalanma ve kayboluş uçurumuna doğru iten Batılı yeniliklere karşı ümmetin korunmasına katkıda bulunduğu gibi İslamofobi çağının sistematik koruyucu silahlarından da biridir. Müellif, hadis ve eseri ispat etmede fakihlerin yolunu tutmuş, rivayet edilenin sahih olması şartıyla müsamaha ve kolaylaştırıcılığa meyletmiştir. Bunu, elinde mevcut olan bölümü güçlendirmek adına mümkün olduğunca çok nakil için yapmıştır. Birçok durumda yazar, bölümün içeriğini ve amacını güçlendirmek için konuları alt bölümlere ayırmıştır.
Özet (Çeviri)
The muhaddith, jurist, and ascetic Abu al-Layth al-Samarqandi did not have much luck in terms of his biography, his scientific degree, and the rank of his documentation among the applicants, except for what was written about him in a commentary for the sake of brevity. Some scholars, and people of history, may attribute the reason for this to the loss of many books of science in the countries beyond the river when the brutal Mongol invasion of the countries of Islam, which inflicted the systematic burning of all the libraries of the Islamic nation until Baghdad, and only, Sham Countries, Egypt and the Arab Maghreb were spared from that sedition. Deep objective studies of the author's approach in his writings are rare and scarce, and most of them are scientific research submitted to obtain a scientific degree in universities. The book (Tanbih Alghafilin) contains many weak and fabricated hadiths and others, and therefore whoever does not distinguish the correct hadith from others is not recommended to read it. The Book (Tanbih Alghafilin) is considered a rarity of its time, and its material is one of the first-class books in the books of behavior and mysticism of the School of Divine Gratitude. And from it we can access a wide section of the records of the ranks of morals, the degrees of behavior, and the ceremonies of raising ascetics so that it can be prepared from the first methodological education curricula for students of asceticism, and a primary source for schools of ethics and mysticism. The book is an effective educational and preaching method (except for some fabricated hadiths). It considered among the ranks of the unseen legitimate antidote to the schemes of materialist theory, secularism, atheism and all the destructive currents that have ravaged contemporary generations. The book is considered one of the methodological and protective weapons in the era of the alienation of Islam, and it also contributes to the nation's picketing from the Western innovations that push the generation towards the abyss of fragmentation and loss. The author has taken the path of the jurists in establishing the hadith and the impact, and took the approach of leniency and facilitation in the condition of the authenticity of the narrator, in order to collect the most number of movables in support of the chapter he held, and sometimes the author went to the market of subjects in support of the content and purpose of the chapter .