Ankara Beypazarı Karaşar Köyü'nde Hakması ve Hoplama dansları üzerine halkbilimsel bir inceleme
A folkloric research on Hakmasi and hoplama dances in Ankara Beypazarı Karaşar village
- Tez No: 760558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KASAPOĞLU AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ankara'nın Beypazarı ilçesine bağlı Karaşar Köyü'ne ait Hakması (Zamag) ve Hoplama (Meşeli) halk dansları üzerine odaklanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak gözlem ve derinlemesine görüşme tekniği ile Hakması ve Hoplama halk danslarının müzikleri, kıyafetleri, hareketleri, figürleri üzerine halkbilimsel bir araştırma yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde iletişimin ilk hali ve bedensel hareketin yani dansın temeli olan oyun kavramı açıklanıp hem kuramcıların oyun tanımlarına hem de oyun sınıflandırılmasına yer verilmiştir. Oyun kavramının devamında dans ve halk dansları literatürü üzerinde durulmuştur. Dans ve halk danslarının tanımı yapılarak, danslar sınıflandırılıp, ülkemizde halk dansları üzerine yapılan çalışmalara örnekler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Hakması ve Hoplama halk danslarının ait olduğu Karaşar Köyü'nün tarihi, ekonomik, mimari ve dini inancı hakkında bilgiler verilmiştir. Dansların hareket ve figürlerinde taklit edilen unsurları, oluşumunda etkilenmiş olabileceği ayin ve ritüelleri tespit edebilmek için köyün sahip olduğu dini inancı olan Alevi- Bektaşi kültürüne yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Karaşar'ın yöresel halk dansları hakkında genel bir bilgi verildikten sonra bu dansların özellikle de Hakması ve Hoplama danslarının icra edildiği düğün ritüeli ayrıntılı bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Devamında alanda elde edilen bilgiler ve gözlemlerim dâhilinde öncelikle dansların hareketleri, figürleri ve türkü sözleri, dansların kostümleri görseller eşliğinde verilmiştir. Danslar, performans kuramı temelinde icra, mekân ve zaman üzerinden ele alınmıştır. Son olarak da dansların geçmişten günümüze kadar aktarım ve değişim süreci üzerinden, dansların eski ve yeni hallerinin karşılaştırması yapılıp hareket ve figürleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study focuses on Hakması (Zamag) and Hoplama (Meşeli) folk dances of Karaşar Village in Beypazarı district of Ankara. A folkloric research was conducted on the music, clothes, movements and figures of the Hakması and Hoplama folk dances, using the qualitative research method of observation and in-depth interview techniques. In the first part of the thesis, the first form of communication and the concept of play, which is the basis of physical movement, namely dance, are explained and both the theorists' definitions of the play and its classification are included. Following the concept of play, the literature of dance and folk dances were emphasized. Dance and folk dances were defined after which the examples of studies on dance classification and folk dances in our country were given. In the second part of the study, information about the history, economy, architecture and religious beliefs of Karaşar Village, where folk dances belong and ethnographic studies are conducted, is given. In order to identify the elements imitated in the movements and figures of the dances and the rites and rituals that may have affected their formation, Alawi - Bektashi culture, which is the religious belief of the village, was included. In the third and last part of the study, after giving information about local folk dances of Karaşar, the wedding ritual in which these dances, especially Hakması and Hoplama dances are performed, was tried to be explained in detail. Then, within the information obtained in the field and my observations, movements, figures, folk lyrics and costumes of the dances were given accompanied by visuals. Dances are discussed on the basis of performance theory, through execution, space and time. Finally, through the transfer and change process of dances from past to present, the old and new forms of dances were compared and the movements and figures were interpreted.