Beypazarı orman köylerinde kırsal kalkınma araştırmaları
Rural development research in the forest villages of Beypazari
  1. Tez No: 300238
  2. Yazar: MUZAFFER ÖZSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
?Beypazarı Orman Köylerinde Kırsal Kalkınma Araştırmaları? isimli bu çalışma Ankara ilinin Beypazarı ilçesinde bulunan ve orman köyü statütüsünde olan Karaşar kasabası ile Saray ve Köseler köylerinde yapılan kırsal kalkınma projelerini değerlendirmek ve havzanın kalkınmasına dönük projeksiyonlar çizmek amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalında yüksek lisans tezi olarak yapılmıştır.Ülkemizin kalkınma çabalarında başarıya ulaşabilmesi ve gelişmiş ülke düzeyini yakalayabilmesi, ancak tüm sosyal tabakaların birlikte kalkındırılması ile mümkündür. Kentlerde yaşayan insanların hayat standardı kalkınmışlık ölçüsünde üst düzeylerde iken, kırsal alanlarda yaşayan insanların hayat standardı çok düşük seviyelerde seyretmektedir.Kalkınmış orman köylüsü; ormana baskıyı asgariye indirecektir. Bu sayede orman, zaman sürecinde öngörülen standardını koruyabilecek ve fonksiyonlarını yerine getirebilecektir. Tek bir havzada yapılan bu kırsal kalkınma araştırması, çalışılan kırsal alana özel kalkınma projeksiyonları geliştirecektir. Bu projeksiyonların uygulanması ve kalkınma hedefinde başarıya ulaştırması, diğer kırsal alanların kalkındırılması için model oluşturacaktır.Bu araştırmada materyal olarak bölgeye ait kaynaklar, kurum kaynakları ve kurum yöneticileriyle yapılan görüşmeler ile havzada yaşayan insanlarla yapılan anketler ve mülakatlar kullanılmıştır. Anketler rastgele seçilmiş 174 (bu rakam örneklem büyüklüğü metoduyla belirlenmiştir) kişiye uygulanmıştır. Ankette 44 adet soru sorulmuştur. Bu çalışma hızlı kırsal kalkınma tekniğine göre yapılmıştır. Araştırmada sıklık ve yüzde dağılım tabloları kullanılmıştır.Araştırmada havzanın ekonomik kaynaklarının kısıtlı olduğu; halkın genel olarak ormancılık ve hayvancılıkla geçimini sağladığı; okur yazar oranının orta ve ileri yaşlarda yaklaşık %45 olduğu; sebze ve meyve ihtiyaçlarını Beypazarı'ndan karşıladıkları belirlenmiştir. Genç nüfüsun büyük çoğunluğunun Beypazarı ve Ankara başta olmak üzere kentlere göç ettiği gözlenmiştir. Havzada 1979-2000 yılları arasında ORKÖY projeleri adı altında süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, arıcılık ve ev dam örtüsü kredi uygulamaları yapılmıştır. 2007-2008 yıllarında da güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi için kredi uygulaması yapılmıştır.Sonuç olarak; köyler tek tek incelenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Beypazarı köylerinin kırsal kalkınmaya muhtaç olduğu tespit edilmiştir. Kırsal kalkınmanın önündeki sorunların ne şekilde çözüleceğine ilişkin çözüm önerileri getirilmiştir.Kırsal kesimde yaşayan halkın sosyo-ekonomik durumunu daha iyi yaşanabilir bir seviyeye getirmek birçok sorunun çözümü olacaktır. Kalkınmış orman köylüsü, ormana baskıyı azaltma, kentlere göçü önleme ve en önemlisi ülkenin kalkınarak büyüme uğraşları içine girmesi noktasında önemli bir basamak görevi görecektir.Tezin Sonuç ve Öneriler bölümünde sosyal, kültürel ve ekonomik olarak aynı yapıya sahip olan birimlere genel olarak havza bazında öneriler sunulmuştur.Orman işlerinde yöre topografyasına uygun birim fiyat tespiti, gelir getiren ve gıda güvenliği sağlayan uygulamalar, meyve ağacı plantasyon sahalarının kırsal halka devri, hayvancılık için eğitim, kredi ve mera yönetimi uygulamasıyla otlakların kullanıma açılması, kooperatiflerin daha bilinçli ve aktif kullanılması, eğitim sorununun çözümlenmesi ve doğal kaynakların kullanılması gibi uygulamalar havzanın kalkınmasına önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, named ?Rural Development Researches in the Beypazarı Forest villages? that is done for the Kahramanmaraş Sütçü İmam University Institute of Natural and Applied Sciences Department of Forestry Engineering, as a M.Sc. thesis, is to evaluate the projects of rural development in Karaşar town and Saray and Köseler villages, and to draw the projections for development of the basin.To achieve in developmental efforts and to reach Turkey to the level of developed country are possible with the development of all social strata. While the life standart of people living in urban areas is upper levels, the life standart of people living in rural areas remains at very low levels.Developed forest villagers will minimize the pressure on forests. In this way, the forest will be able to protect the prescribed standarts in time, and will be able to fulfill the functions. The research of the rural appraisal performed in the single basin will draw private appraisal projections to this rural area. Application of projections and reaching success will form a model for the development of other rural areas.The material of this research has been obtained from the related literature, interviews held by the managers of related institutions and surveys applied to people living in the basin. The surveys have been applied to randomly selected 174 (sample size method) villagers. 44 questions were asked in the survey. This study was made by using rapid rural development technique. In the research, frequency and the percent distribution tables were used.In this research, it was determined and identified that economic resources of the basin is limited; people make their living from forestry and livestock; literacy rate in middle and senior age is approximately 45%; people meet their needs vegetables and fruit from Beypazarı. It was observed that majority of the young population had migrated to the cities, especially to Beypazarı and Ankara. ORKÖY projects in the basin among the years of 1979 and 2000 had been made under the name of dairy cattle breeding, dairy sheep breeding, beekeeping and home loan implementations. In the years of 2007-2008, loan implementations were made for solar energy system.As a result; the villages are evaluated individually. After the studies it is determined that the Beypazarı villages are in need of rural development. And suggestions for solving rural development problems are presented.Improving the socio-economic status of the rural people up to decent living conditions can solve many of the problems in the rural areas. Besides, developed forest villages will have a crucial role in decreasing the pressure on the forest, preveting the migration to the cities and most of all becoming a part of the country?s ongoing progression for development.In the Conclusion and Suggestions part of the thesis, suggestions are presented to the similar structured units, generally in basin terms.The implementations such as: the appropriate unit price fixing in the basin topography for forestry jobs, the applications providing food safety and income generating, the transfer of fruit tree plantation areas to public, education for livestock, opening rangelands to use via rangeland management and credit applications, using of cooperatives more conscious and actively, analysing educational problems, and using natural resources, will make important contributions to the development of the basin.