Türk resminde modernizmden postmodernizme geçiş evreleri
Modernism and postmodernism phases in Turkish picture
  1. Tez No: 760565
  2. Yazar: SATINUR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ELİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Türk resminin modernizm sürecinden postmodernizme geçiş evrelerinin Türk resim sanatına yansıması ve geçirdiği tarihî süreçler ele alınmış ve bu konular ile ilgili eserlerden örnekler verilmiştir. Bu kapsamda çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde giriş ve girişe ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde modernizm ve postmodernizmi kavramsal çerçevede ele alınmıştır. Üçüncü bölümde modernizmin Türk resmindeki yansımaları ve bununla ilgili eserlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'de postmodernizmin yansımaları ve postmodern anlayışın Türk resim sanatındaki örneklerine yer verilmiştir. Beşinci bölümünde ise sonuç ile sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the refection of the transition phases of Turkish painting from the process of modernism to postmodernism on the Turkish painting art and the historical processes it has undergone are discussed and examples from the works related to these subjects are given. In this context, the study consists of four parts. In the first part of the study, which comprises the introduction, information about introductory content is provided. In the second chapter, the terms modernism and postmodernism are examined in a contextual framework. The third part comprises reflections of modernism on Turkish painting as well as works related to this phenomenon. The fourth chapter deals with the reverberations of postmodernism in Turkey and illustrations of postmodern mentality in Turkish painting art. The study is concluded in the fifth chapter.