Cumhuriyet Dönemi'nde Türk resminde lirik soyutlama yaklaşımları
The Work of Lyric abstraction inrepublic period of time in Turkish painting
- Tez No: 109348
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMÜR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET 1947 yılında Amerikan Soyut Ekspresyonizm' ine paralel olarak gelişen Lirik Soyutlama akımı, Paris'te ilk ortaya çıktığı zaman büyük heyecan yaratmıştır. Bu akım, kısa sürede diğer Avrupa ülkelerine de yayılmış ve Almanya ile İtalya'da da Lirik Soyutlama anlayışı doğrultusunda yeni denemeler yapılmıştır. Bu akımın yaratılmasına; Erken Modernizm'in öncüleri olan Wassily Kandinsky, Paul Klee ve Picasso'nun Sentetik Kübizm'i, Sürrealist' lerin çalışmaları ve düşünceleri kaynaklık etmiştir. Batı da Lirik Soyutlama' da bu gelişmeler yaşanırken; Türk resmi ile Lirik Soyutlama üslubu Batıdaki olduğu gibi doğal bir süreç geçirmeden resmimizde yer almıştır. Çünkü bu akımın Batıdaki oluşumunda II. Dünya savaşı sonrası yaşanan yokluk, bunalım ve melankoli evreleri yatmakta idi. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte Batı ya pencerelerini açan Türk resim sanatı, özellikle Fransa ve Almanya'ya eğitim için gönderilen sanatçıların yurda dönüşleri ile büyük bir ivme kazanmıştır. 1950'den sonra gelişen toplum bilinci ile Uluslararası kültür ve sanat yarışı ülkemiz sanatçılarını da etkilemiş, kendi kişilikleri doğrultusunda özgünlük ve yenilik kavramları üzerinde yoğunlaşmalarına sebep olmuştur. Türk resminde Lirik Soyutlama üslubu ile resim yapan sanatçılarımız özellikle Fransız ekolünden etkilenerek bu ülke sanatçılarının anlatım dili olan renkçi ve lekeci bir anlatım dilini benimsemişlerdir. Başta Zeki Faik İZER, Nejat Melih DEVRİM ve Mübin ORHON gibi ressamlarımız olmak üzere bir çok Lirik Soyut anlatımcı ressamlarımızın eserleri yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda Türk resim sanatının çağcıl bir yapı doğrultusunda gelişimine yapı taşı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS SUPERVISION Yrd. Doç. Ömür KOÇ JURY: Yrd. Doç. Ömür KOÇ THE WORK OF LYRIC ABSTRACTION INREPUBLIC PERIOD OF TIME IN TURKISH PAINTING When the Lyric Abstractionizm, developed in 1947 by being parallel to American Abstract Expressionizm, first seen in Paris had created great excitement. This style, had reached to the other European countries and new trials had been experienced through Lyric Abstractionism in Germany and Italy, too. The creation of this style had been originated from Wassily Kandinsky, Paul Klee, and Picasso's Syntetic Qubism and the haughts and works of Surrealists. Whele these developments on Lyric Abstractionism style had occured in western countries; it had taken place in Turkish paint without this natural process, Because the existance of this artistic style in the west had depended on the femine, depression and melancoly phases of the end of the II. world war. Turkish painting art which had opened its windows through the west with the foundations of the Republic was hawing a fast progress with the turning back of Same artists especially sent to France and Germany for education before. The social conscience developed after 1950 s and the race of the international culture and art had influanced our countriy's artists and forced them to focus on the freedom and newness terms along with their own personalties Our painting artists making pictures with the style of Lyric Abstractionism in the Turkish picture had prefered the descriptive language of colorist and toushist style as the telling style of French artists in France many Turkish painters, especially Nejat Melih DEVRİM and Mübin ORHON and painting with the style of Lyric Abstraction, and their works have been the the main structures through the development of modernism.