Bazı yabani korunga (Onobrychis sp.) populasyonlarının Tekirdağ ekolojik koşullarında tarımsal ve sitolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Research on agricultural and cytological properties of some wild sainfoin populations (Onobrychis sp.) at the Tekirdag ecological conditions
  1. Tez No: 760586
  2. Yazar: EYÜP ERDEM TEYKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER NİZAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, 49 yabani korunga populasyonunun bazı morfolojik, tarımsal ve sitolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarla denemeleri Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu, sap kalınlığı, yaprak sapı kalınlığı, yaprak boyu, yaprakta yaprakçık sayısı, yaprakta yaprakçık boyu, yaprakta yaprakçık eni, ana sapta çiçek salkımı sayısı, çiçek salkımı boyu, bitki yeşil ot verimi, bitki kuru ot verimi, kuru madde oranı, ham protein oranı, ADF oranı, NDF oranı ve çekirdek DNA içerikleri tespit edilmiştir. Korunga populasyonlarının bitki boyu, sap kalınlığı, yaprak sapı kalınlığı, yaprak boyu, yaprakta yaprakçık sayısı, yaprakta yaprakçık boyu, yaprakta yaprakçık eni, ana sapta çiçek salkımı sayısı, çiçek salkımı boyu, bitki yeşil ot verimi, bitki kuru ot verimi, kuru madde oranı, ham protein oranı, ADF oranı NDF oranıve çekirdek DNA içerikleri bakımından populasyonlar arasında istatistiki olarak önemli farklar meydana gelmiştir. Sonuç olarak, araştırmada kullanılan korunga populasyonları arasında morfolojik, tarımsal ve sitolojik özellikler bakımından geniş bir varyasyon mevcuttur. Yapılacak ıslah çalışmalarında genetik materyal olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to determine some morphological, agricultural and cytological characteristics of 49 sainfoin populations. Field trials were carried out in the experiment area of ​​Tekirdağ Namık Kemal University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops. In the study, plant height, stem thickness, petiole thickness, leaf length, leaflet number per leaf, leaflet length, leaflet width in the leaf, number of inflorescences in the main stem, inflorescence length, plant fresh yield, plant hay yield, crude protein ratio, ADF ratio, NDF ratio and core DNA contents were determined. The sainfoin populations were statistically significant differences among the populations in terms of plant height, stem thickness, petiole thickness, leaf length, leaflet number, leaf leaflet length, leaflet width, number of inflorescences on the main stem, inflorescence length, plant fresh yield, plant hay yield, dry matter ratio, crude protein ratio, ADF ratio, NDF ratio and nuclear DNA content. As a result, among the sainfoin populations used in the research, there is a wide variation in terms of morphological, agricultural and cytological characteristics. It can be used as genetic material in breeding studies.