V2X iletişiminde kullanılan güvenlik teknolojileri ve Türkiye'de uygulanması
Security technologies used in v2x communication and its implementation in Turkey
- Tez No: 760591
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bağlantılı araçlar konum ve yol durumu gibi bilgileri birbirleri ile paylaşarak daha verimli, çevreci ve güvenli bir trafik ortamı oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bu iletişimdeki güvenliğin ve gizliliğin korunması ise bağlantılı araçların gelecekte daha yaygın kullanılabilmesi için gerekli olan temel faktörlerden biridir. Bu motivasyon ile bu çalışmada V2X iletişiminde şimdiye kadar kullanılan güvenlik standartları ve sistemleri araştırılmıştır. Açık anahtar altyapısına dayalı güvenlik yapılarında kullanılan mesaj yapıları ve güvenli mesaj iletimi için kullanılan protokoller incelenmiştir. Kimlik doğrulama ve sertifika iptal kontrolü ile ilgili çalışmalar araştırılmıştır. Mevcut kullanımda olan açık anahtar altyapısına dayalı V2X güvenlik sistemleri ile alternatif çözümler sunan V2X güvenlik sistemlerinin avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Açık anahtar altyapısı kullanan sistemlerdeki SİL sunucusu üzerindeki yükü azaltarak araç sertifikalarının iptal kontrolünü sağlayan yarı dağıtık bir sertifika iptal kontrol sistemi önerilmiştir. Önerilen yapı için hazırlanan benzetim sonuçlarında, merkezi SİL sunucusu üzerindeki yükün ortalama %35 azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, önerilen yapı sayesinde merkezi sunucu ile araçların haberleşemediği durumlarda güvenli iletişimin devam edebilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Connected vehicles contribute to the creation of a more efficient, environmentally friendly, and safe traffic environment by sharing information such as location and road conditions with each other. Maintaining the security and privacy of this communication is one of the main factors necessary for the more widespread use of connected vehicles in the future. With this motivation, security standards and systems used so far in V2X communication were investigated in this study. Message structures and protocols for secure message transmission are investigated in V2X security structures based on public key infrastructure. Studies on authentication and certificate revocation control have been conducted. The advantages and disadvantages of V2X security systems based on public key infrastructure and V2X security systems that offer alternative solutions have been investigated. A semi-distributed certificate revocation control system is proposed, which provides revocation control of vehicle certificates by reducing the load on the CRL server in systems using the public key infrastructure. In the simulation results, it was observed that the number of requests to the central CRL server decreased by 35% on average. In addition, in cases when the central server and vehicles cannot communicate, vehicles can keep communicating securely due to the semi-distributed structure of the proposed system.