Time delay analysis of dedicated short range communication
Özel kısa menzilli iletişimin zaman gecikme analizi
- Tez No: 993966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KIVANÇ TÜRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Güvenilir ve düşük gecikmeli Araçtan Her Şeye (V2X) iletişim, çarpışma önleme ve işbirlikçi sürüş gibi güvenlik açısından kritik uygulamalar için olmazsa olmazdır. IEEE 802.11p tabanlı Özel Kısa Menzilli İletişim (DSRC), en yaygın kullanılan V2X teknolojilerinden biri olmaya devam etmektedir, ancak gerçek dünya koşullarındaki gecikme performansı daha fazla değerlendirme gerektirmektedir. Bu tez, İşbirlikçi Farkındalık Mesajları (CAM'ler) kullanan bir Yol Kenarı Birimi (RSU) ile bir Araç Üstü Birimi (OBU) arasındaki DSRC iletişimindeki uçtan uca gecikme özelliklerini incelemektedir. 10 m ve 20 m mesafelerde hem iç hem de dış ortamlarda paket alışverişlerini zaman damgası ve günlüğüne kaydetmek için ROS 2 tabanlı bir deneysel çerçeve uygulanmıştır. Sonuçlar, iç mekan ortamlarının 120-137 ms arasında değişen gecikmelerle önemli çoklu yol ve zayıflama etkilerinden muzdarip olduğunu, dış mekan senaryolarının ise 110-116,5 ms gibi daha kararlı ve daha düşük gecikmelere ulaştığını göstermektedir. Bulgular, ortama özgü kanal koşullarının gecikme performansı üzerindeki güçlü etkisini vurgulamakta ve DSRC'yi araç sistemlerinde bir güvenlik tetikleyicisi olarak uygulamadan önce dikkatli bir değerlendirme yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reliable and low-latency Vehicle-to Everything (V2X) communication is essential for safety critical applications such as collision avoidance and cooperative driving. Dedicated Short-Range Communication (DSRC), based on IEEE 802.11p, remains one of the most widely deployed V2X technologies, yet its latency performance in real-world conditions requires further evaluation. This thesis investigates end-to-end delay characteristics in DSRC communication between a Roadside Unit (RSU) and an On-Board Unit (OBU) using Cooperative Awareness Messages (CAMs). A ROS 2-based experimental framework was implemented to timestamp and log packet exchanges under both indoor and outdoor environments at distances of 10 m and 20 m. Results show that indoor environments suffer from significant multipath and attenuation effects, with delays ranging from 120–137 ms, while outdoor scenarios achieve more stable and lower delays of 110–116.5 ms. The findings highlight the strong impact of environment-specific channel conditions on latency performance and emphasize the need for careful evaluation before applying DSRC as a safety trigger in vehicular systems.