Erişkin COVID-19 yoğun bakım ünitesi hasta teslim formunun oluşturulması ve hemşirelerin forma ilişkin görüş ve deneyimlerinin değerlendirilmesi
Creating nursing handover form in adult COVID-19 intensive care unit and evaluation of nurse's opinions and experiences regarding the form
- Tez No: 760601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma, erişkin Covid-19 yoğun bakım ünitesi hasta teslim formunun oluşturulması ve hemşirelerin forma ilişkin görüş ve deneyimlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırmanın örneklemini, Eylül 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi' nde erişkin Covid-19 yoğun bakım ünitelerinde en az bir yıldır çalışan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan hemşireler oluşturdu (n=57). Veriler bilgi formu, hemşirelerin oluşturulan form ile ilgili görüş ve deneyimlerini belirlemek için hazırlanmış bir değerlendirme formu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanıldı. Verilerin analizinde, demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler yapıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu için Kolmogorov Simirnov normallik testi kullanıldı. Veriler normal dağılım göstermediğinden Mann Whitney U Testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların %52,6'sı 32 yaş altında, %73,7'si kadın, %50,9'u bekar, %68,4'ü lisans mezunudur. Çalışmaya katılan hemşirelerin hasta teslim formundan memnuniyet düzeyi puan ortalamasının 8,67±2,11 olduğu belirlendi. Hemşirelerin %78,9'u teslim formunun hasta tesliminde eksikleri giderdiğini, %59,6'sı zaman yönetimine faydalı olduğunu, %91,2'si daha anlaşılır olduğunu, %87,7'si olası hataları önlediğini, %89,5'i iletişim kazalarını önlediğini, %87,7'si doğru ve eksiksiz bilgi aktarımını sağladığını, %91,2'si hasta ve çalışan güvenliğini sağladığını bildirdiler.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to create the nursing handover form in the adult Covid-19 intensive care unit and to evaluate the views and experiences of the nurses about the form. Materials and Methods: The research is descriptive and cross-sectional. The sample of the study consisted of nurses who worked in the adult Covid-19 intensive care units of Manisa Merkezefendi State Hospital for at least one year between September 2021 and February 2022 and volunteered to participate in the study (n=57). The data were collected with an information form, a questionnaire prepared to determine the views and experiences of the nurses about the prepared form. SPSS 15.0 package program was used to evaluate the data. In the analysis of the data, number percentage distribution and descriptive statistics were performed to define demographic characteristics. The conformity of the data to the normal distribution was checked with the Kolmogorov-Smirnov test of normality. Mann Whitney U and Spearman correlation analysis was used because the data didn't show normal distribution. Results: 52.6% of the participants were under the age of 32, 73.7% were female, 50.9% were single, and 68.4% had a bachelor's degree. 78.9% of the nurses stated that the delivery form makes up for the deficiencies in patient delivery, 59.6% is beneficial for time management, 91.2% is more understandable, 87.7% prevents possible mistakes, 89.5% i prevented communication accidents, 87.7% provided accurate and complete information transfer, and 91.2% ensured patient and employee safety.