Katılım bankacılığının Türkiye ekonomisine etkisi ve kurumlar vergisi açısından değerlendirilmesi
Assessment of the impact of participation banking on the Turkish economy and corporate tax
- Tez No: 760608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen dünya ekonomisiyle birlikte bankacılık sektöründe de büyüme ve gelişmeler yaşanmıştır Katılım bankaları; dini hassasiyete sahip kesim ile ülkemizde son dönemde önemi gittikçe artan bankacılık sistemidir. Atıl kalan fonların hem ülke ekonomisine hem diğer ülkelerin ekonomilerine kazandırılmasını sağlamak amacıyla faaliyette bulunan katılım bankaları, son dönemlerde devletin de desteğiyle birlikte bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olmuşlardır. Dünya'da 1960 yılından sonra katılım bankalarının faaliyetleri artmıştır. Katılım bankaları ülkemizde ise 1980'li yıllardan itibaren hızla gelişmeye başlamıştır. Katılım Bankacılığı sistemi, kamu sermayeli Ziraat Katılım, Emlak Katılım ve Vakıf Katılım; özel sermayeli Kuveyt Türk Katılım, Albaraka Türk Katılım, Türkiye Finans Katılım ile ülkemizde faaliyetlerine devam etmektedirler. Bu çalışmada öncelikle İslam Ekonomisine dair temel bilgiler verilecek daha sonra Katılım Bankacılığının; tanımı tarihsel gelişimi, katılım bankacılığına ihtiyaç duyulma nedenlerini, fon toplama yöntemleri, fon kullandırma yöntemleri, Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının sektör içerisindeki faaliyetleri ile ilgili karşılaştırmalı olarak incelemelerine yer verilmiştir. Bankacılık sektörü ve katılım bankacılığı sektöründe 2016-2020 yılları arasında ödemiş oldukları kurumlar vergisi miktarları ve sektör payları ile ilgili bilgilere yer verilmiş olup katılım bankalarının faaliyetlerinin artış gösterdiği, ödemiş oldukları kurumlar vergisinin yıllar içerisinde arttığı ve ülke ekonomisi üzerinde kayıt dışı ekonomiyi azaltma, istihdamın artması, ekonomik krizlerin olumsuz etkisini azaltma ve rekabet ortamının gelişmesine katkı sağlamak gibi olumlu sonuçları olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing world economy, there has been growth and developments in the banking sector as well. Participation banks are the banking system that has become increasingly important in our country in the recent period with the religious sensitive sector. Participation banks, which operate in order to ensure that the idle funds are brought to both the national economy and the economies of other countries, have recently taken an important place in the banking sector with the support of the state. The activities of participation banks have increased in the world since 1960. Participation banks have started to develop rapidly in our country since the 1980s. Participation Banking system, Ziraat Participation with public capital, Real Estate Participation and Foundation Participation; Kuveyt Türk Participation with private capital, Albaraka Türk Participation, Türkiye Finans continue their activities in our country with participation. In this study, primarily of participation Banking Islamic economy will be then given basic information about the definition, historical development, the reasons for participation banking need fund raising methods, the methods of allocating funding, participation banks operating in Turkey have been given to comparative studies on the activities within the sector. The banking sector in the banking industry between the years 2016-2020 and the amounts they are paid the tax were given information about the activities of banks and market shares and participation are on the rise when it increased in the tax year they are paid on the country's economy and reduce the informal economy, increase employment, and reducing the negative impact of the economic crisis, to contribute to the development of a competitive environment as positive results reached.