Game unit balance: A case study of Medieval II Total War
Oyun birimi dengesi: Medieval II Total War vaka analizi
  1. Tez No: 760617
  2. Yazar: EMRE TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Total War serisi, ilk oyunun 2000 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana oyun ve strateji açısından daha karmaşık hale geliyor. Her oyun daha iddialı hale geldikçe, oyun ve birimler arasındaki denge daha da gelişmeye devam ediyor. Total War strateji serisi ilginçtir çünkü birden fazla stratejik oyun modunu tek bir oyunda birleştiriyor. Oyuncular kaynakları yönetir, politik bir strateji oluşturur ve büyük ölçekli ordularla düşman gruplara karşı savaşır. Aynı kategori veya seviyedeki birimlerin özellikleri tüm fraksiyonlar için oldukça benzer olsa da, bazı değişkenler savaşların galibini belirler. Savaşlar, ayrı birimlerin kontrol edilmesini ve birim kategorilerinin daha soyut kontrolünü ve oyun içerisinde savaş alanındaki muharebe oluşumlarını ve birlik konuşlandırmalarını yönetmeyi gerektirir. Bu çalışma, Medieval II Total War oyununda Creative Assembly'nin sağladığı birim özelliklerini değerlendirip karşılaştırarak ve oyunun savaş motorunu kullanarak fraksiyonların birimleri arasındaki dengeyi çevre, hava, moral vb. dış etkenlerden bağımsız incelemeyi amaçlamaktadır. Savaş alanındaki oyun birimlerinin etkinliğini değerlendireceğiz ve gözlemlenen etkinliğe göre birimlerin sıralamasını vereceğiz ve sıralama verilerini birim istatistiklerinin nasıl çalıştığını anlamak ve bir savaş tahmin aracı oluşturmak için kullanacağız.
Özet (Çeviri)
The Total War series are getting more complex in gameplay and strategy since the first game was released in 2000. As each game becomes more ambitious, balance between the game and units continues to get more advanced. The Total War strategy series is interesting because it combines multiple modes of strategic gameplay into a single game. Players manage resources, create a political strategy and fight against hostile factions with large-scale armies. Even though unit attributes of the same category or level are highly similar for all factions, some variables determine the winner of the combats. Combats require controlling individual units and more abstract control of unit types, and managing the combat formations and troop deployments on the battlefield at runtime. This study aims to examine the balance between units of the factions without implicating external factors like environment, weather, morale, etc., by evaluating and comparing their properties provided by Creative Assembly in the Medieval II Total War game and using the game's battle engine, we will evaluate the effectiveness of the game units in the battlefield and give units rankings according to observed effectiveness and will use the ranking data to understand how unit stats work and establish a Combat prediction tool.