Fraud detection on the time series data with machinelearning and deep learning techniques
Makine öğrenimi ve derin öğrenme teknikleri ile zaman serisi verileri üzerinde sahtekarlık tespiti
  1. Tez No: 760660
  2. Yazar: EMAN MOHAMEDRAMZI ABDULKARIM ABDULKARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Teknoloji kullanımının artması ve e-ticarete geçiş nedeniyle kredi kartları daha popüler hale geliyor. Dolandırıcılık tespit yöntemlerinin geliştirilmesi, kredi kartı dolandırıcılık oranını azalttı ve kullanıcı tabanı büyüdükçe dolandırıcılık işlemlerinde kaybedilen toplam para miktarı artıyor. Ayrıca, her gün yeni finansal dolandırıcılık yöntemleri tanıtılmakta, bu da onu örüntü tanıma yoluyla araştırma topluluğunun dikkatini gerektiren dinamik ve gelişen bir sorun haline getirmektedir. Bu çalışma, bir dolandırıcılık tespit algoritması tasarlamanın çeşitli zorluklarını ele alan bir kredi kartı dolandırıcılık tespit yaklaşımı sunmaktadır. Hileli işlemlerin sayısı normal işlemlerden çok daha az olduğundan, sınıf dengesizliği önemli bir sorundur. Makul bir örneklem büyüklüğü elde etmek için azınlık sınıfının sentetik aşırı örneklemesini içeren bir yaklaşım seçilmiştir. Buradaki ana katkı, optimum özellikleri elde etmek için filtre tabanlı ve sarmalayıcı tabanlı yöntemlerin çıktılarını birleştiren hibrit bir özellik seçimi yaklaşımıdır. Önerilen bu teknik, diğer üç öznitelik seçme tekniğiyle karşılaştırıldı; dört makine öğrenimi algoritmasında diğer üç teknikleri geride bıraktı ve ardından performansı artırmak için farklı dengeleme teknikleri uyguladı. Azınlık sınıfları artırılarak SMOTE örnekleme yöntemi kullanılarak veri seti üzerinde bir derin öğrenme modeli (LSTM) de eğitildi ve çok yüksek bir sonuç elde edildi. Önerilen model rakiplerinden daha iyi performans gösteriyor
Özet (Çeviri)
Credit cards are becoming more popular due to the increased use of technology and a shift toward e-commerce. The development of fraud detection methods has reduced the ratio of credit card frauds, and the total amount of money lost to fraudulent transactions increases as the user base grows. Furthermore, newer financial fraud methods are introduced daily, making it a dynamic and evolving problem that requires the research community's attention through pattern recognition. This study presents a credit card fraud detection approach that addresses several challenges in designing a fraud detection algorithm. Because fraudulent transactions are far fewer in number than regular transactions, the class imbalance is a significant issue. An approach incorporating the synthetic oversampling of the minority class is chosen to obtain a reasonable sample size. The main contribution here is a hybrid feature selection approach, which combines the outputs of the filterbased and wrapper-based methods to get optimal features. This proposed technique was compared to three other feature selection techniques; outperformed all those techniques on the four machine learning algorithms, and then applied different balancing techniques to increase the performance. A deep learning model (LSTM) was also trained on the dataset, using SMOTE sampling method with minority classes increased, achieving a remarkably high result. The proposed model outperforms its competitors.