COVİD-19 pandemisinde adölesanların beslenme, fiziksel aktivite durumları ve COVİD korkuları
Nutrition, physical activity status and COVİD FEARS of adolescents in the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 760661
  2. Yazar: ÜMRA ASLAN HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Covid-19 pandemisi kısıtlamaları özellikle adolesanlarda beslenme, fiziksel aktivite ve uyku düzeninde olumsuz etkilere yol açmıştır. Bu çalışmada ülkemizde Covid-19 pandemisi kısıtlamalarında adolesanların beslenme durumlarının, fiziksel aktivitelerinin ve Covid-19 korkularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kahramanmaraş şehrinde yaşayan adolesan (13-18 yaş arası) 408 lise öğrencisine uygulanan anket ile gerçekleştirildi. Anketin birinci bölümünde katılımcıların sosyodemografik özellikleri sorgulandı. İkinci bölümünde Sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ölçeği (SBİTÖ), üçüncü bölümde Uluslararası fiziksel aktivite anketi (UFAA) uygulandı, dördüncü bölümde ise Covid-19 korku ölçeği uygulandı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel analizler ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların %52,45'i kadın, %47,55'i erkek idi. Yaş ortalaması 15,76±1,38 olarak tespit edildi. Katılımcıların %37,01'nin beslenmesi pandemide olumsuz etkilenmiştir. Katılımcıların %46,57'si pandemide yemeklerden sonra atıştırma alışkanlığının arttığını bildirmiştir. Katılımcıların %60,78'i uyku kalitesinin azaldığını bildirmiştir. Katılımcıların %41,18'i pandemide vitamin takviyesi aldığını bildirmiştir. Vitamin takviyesi alanların SBİTÖ puanları almayanlara göre anlamlı derecede yüksek tespit edildi. Katılımcıların %48,04'ü fiziksel aktivite yapma süresinin azaldığını bildirmiştir. Fiziksel aktivitesi artanların SBİTÖ puanları daha yüksek tespit edildi. Koronavirüs korku ölçeği ile BHB ve yaş arasında negatif yönde anlamlı bir korelasyon görüldü. Sonuç: Sonuç olarak bu çalışma ile Covid-19 pandemisinin adölesanlarda fiziksel aktiviteyi, beslenme ve uyku kalitesini azalttığı tespit edildi. Korku ölçeği korelasyon analizinde yaş ile birlikte korelasyonun değiştiği görüldü. Ailelerin gelişim dönemleri ve bu dönemlerin tetiklediği korkular konusunda bilinçlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Covid-19 pandemic restrictions have led to adverse effects on nutrition, physical activity and sleep patterns, especially in adolescents. In this study, it was aimed to evaluate the nutritional status, physical activities and fears of Covid-19 of adolescents during the Covid-19 pandemic restrictions in our country. MaterialandMethods: This study was carried out with a questionnaire applied to 408 adolescent high school students (13-18 years old) living in the city of Kahramanmaraş, State of the Republic of Turkey. In the first part of the questionnaire, the sociodemographic characteristics of the participants were questioned. In the second part, the attitude scale towards healthy eating (SBIÖ), in the third part, the International physical activity questionnaire (UFAA) was applied, and in the fourth part, the Covid-19 fear scale was applied. All the data obtained were evaluated by statistical analysis. Result: 52.45% of the participants were female and 47.55% were male. The mean age was 15.76±1.38 years. The diet of 37.01% of the participants was adversely affected during the pandemic. 46.57% of the participants reported that the habit of snacking after meals increased during the pandemic. 60.78% of the participants reported that their sleep quality decreased. 41.18% of the participants reported that they took vitamin supplements during the pandemic. Those who took vitamin supplements had significantly higher SBITO scores than those who did not. 48.04% of the participants reported that the time to do physical activity decreased. Those with increased physical activity had higher SBITO scores. There was a negative significant correlation between the coronavirus fear scale and BHB and age. Conclusion: In conclusion, with this study, it was determined that the Covid-19 pandemic reduced physical activity, nutrition and sleep quality in adolescents. In the fear scale correlation analysis, it was observed that the correlation changed with age. It is important to raise awareness of families about developmental periods and the fears triggered by these periods.