The experiences of Turkish family caregivers of individuals with Alzheimer's disease during COVID-19 pandemic: An interpretative phenomenological analysis
Alzheimer hastalığına sahip kişilere bakım veren aile yakınlarının COVID-19 pandemisi sırasındaki deneyimleri: Yorumlayıcı fenomenolojik analiz çalışması
- Tez No: 760669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Alzheimer hastalığı olan kişilere bakım veren aile yakınlarının COVID-19 pandemisi sürecindeki bakım verme deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarını derinlemesine bir şekilde incelemektir. Bakım veren aile yakınlarının pandemi sırasındaki bakım verme deneyimlerinin, hem kişinin kendisine özgü taraflarını hem de kültürel dinamiklerini göz önünde bulundurarak anlaşılabilmesi amacıyla Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) kullanılmıştır. Amaca yönelik yapılan örneklem sonucunda, katılımcıları ebeveynlerine bakım veren sekiz yetişkin kadın oluşturmaktadır. Her bir katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ''Zorunlu yakınlık'', ''Duygu dalgaları arasında yolculuk'', ve ''Krizi fırsata çevirmek'' olmak üzere üç ana tema oluşturulmuştur. ''Zorunlu yakınlık'' üst temasında ön plana çıkan alt temalar: ''Yoğun bakım'' sağlamak, ''Psikolojik yakınlık'', ''Nefes alma ihtiyacı'' ve ''Aşırı koruma''dır. Ayrıca, ''Duygu dalgaları arasında yolculuk''üst temasının alt temaları ise şu şekildedir: ''Korkular içinde yaşamak'', ''Bakım veme yükünün altında'' ve ''Dış dünyadan uzakta''. Son olarak, ''Krizi fırsata çevirmek'' üst temasında ön plana çıkan alt temalar: ''Sürekli değişikliklere adapte olmak'', ''Bu bir öğrenme süreci'' ve ''Sosyal desteğin yaşam gücü'' dür. Bu çalışmanın sonuçları, ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve mevcut bulgular doğrultusunda klinik müdahaleye dair yapılan çıkarımlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to in-depth examination of how family relatives who care for people with Alzheimer's disease make sense of their caregiving experiences during the COVID-19 pandemic. Interpretive Phenomenological Analysis was used in order to understand the caregiving experiences of family caregivers during the pandemic, taking into account both the individual's unique aspects and cultural dynamics. As a result of the purposive sampling, the participants are consisted of eight adult women who care for their parents. Semi-structured interviews were conducted with each participant and these interviews were analyzed with the method of Interpretive Phenomenological Analysis (IPA). According to the results of this analysis, three main themes were emerged: ''Forced proximity'', ''Riding through the waves of emotions'', and ''Turning crisis into an opportunity''. The sub-themes that came to the fore in the ''Forced proximity'' main theme are: ''Providing intensive care'', ''Psychological closeness'', ''Need for respite'' and ''Overprotection''. Also, the sub-themes of the upper theme of ''Riding through the waves of emotions'' were: ''Living in fears'', ''Under the burden of caregiving'' and ''Away from the outside world''. Finally, the sub-themes being included in the main theme of ''Turning the crisis into an opportunity'' were: ''Adapting to constant changes'', ''It is a learning process'' and ''Vitality of social support''. The findings of this study were discussed in the light of the relevant literature and the implications for clinical intervention were stated in line with the current findings.