Honamlı keçilerinde gebeliğin nitrik oksit metabolizması üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pregnancy on nitric oxide metabolism in honamli GOATS
- Tez No: 760713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA OZAN KOCAMÜFTÜOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MESİH KOCAMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkemizde son yıllarda koyun ve keçi sayısı azalma göstermiştir. Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılan Honamlı keçileri bölge için önemli bir ırktır. Bu sebeple keçilerde koç katımı sonrası elde edilecek gebelik oranı önem arz etmektedir. Serbest radikal bir gaz olan nitrik oksitin diğer etkilerinin yanısıra üreme fonksiyonları üzerine de etkilerinin olabileceği düşünülmektedir. Memelilerin genital organlarından da sentezlenen nitrik oksitin üremenin hormonal düzenlenmesi, gebeliğin şekillenmesi ve devamı, doğumda ve ovaryum fonksiyonlarının yerine getirilmesinde fizyolojik bir rol oynadığı ileri sürülmektedir. Oksidatif stresle ilişkili birçok durumda düzeyleri değişen serum iNOS ve DDAH enzim aktiviteleri ile homosistein ve ADMA düzeyleri birbirleriyle ilişkili ve NO metabolizması ile ilgili parametrelerdir. Bu yüksek lisans tezinde, doğal döllenme sonrası gebe kalan ve gebe kalmayan keçilerde serum iNOS ve DDAH enzim aktiviteleri ile ADMA ve Hcy düzeyleri belirlenerek, bu parametrelerin gebe kalma oranıyla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, yaşları 2-4 arasında değişen Honamlı melezi dişi keçilerde, teke katımından 50-60 gün sonra sezon içi gebelik muayenesi yapılarak, gebe kalan (n=20) ve gebe kalmayan (n=20) keçilerden kan örnekleri alındı. Serum iNOS ve DDAH enzim aktiviteleri ile homosistein ve ADMA düzeyleri Eliza kit ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The number of sheep and goats in our country has decreased in recent years. Honamli goats, which are bred in the Mediterranean region, are an important breed for the region. For this reason, the pregnancy rate to be obtained after ram accession in goats is important. It is believed that nitric oxide, a free radical gas, may have effects on reproductive functions, among other effects. Nitric oxide is synthesized from the genitals of hormonal regulation of reproduction in mammals, the formation and continuation of pregnancy, births and it is suggested that a physiological role in the performance of ovarian function. Serum iNOS and DDAH enzyme activites with varying levels in many cases associated with oxidative stress, as well as homocysteine and ADMA levels are parameters related to each other and related to NO metabolism. In this master's thesis, it is aimed to investigate the relationship of these parameters with the conception rate by determining the serum iNOS and DDAH enzyme activities and ADMA and Hcy levels in goats that were conceived and did not conceive after natural fertilization. For this purpose, an in-season pregnancy examination was performed 50-60 days after single entry in Honam hybrid female goats between the ages of 2-4, and blood samples were taken from pregnant (n=20) and non-pregnant (nDec=20) goats. Serum iNOS and DDAH enzyme activities as well as homocysteine and ADMA levels were measured with the Eliza kit.