Kıl, kilis, honamlı ve saanen keçilerinde cranium'un geometrik morfometrik yöntemlerle analizi
- Tez No: 791205
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmada Kıl, Kilis, Honamlı ve Saanen keçisi cranium'larında cinsiyet ve ırk faktörünün şekle etkisinin olup olmadığını belirlemek amaçlandı. Bu amaç için toplam 48 adet cranium kullanıldı. Kafatasları homolog landmarklar kullanılarak basal, dorsal ve sol lateral yönden, mandibula'lar ise sol lateral yönden geometrik morfometrik yöntemlerle analiz edildi. Kıl, Kilis, Honamlı ve Saanen keçisi kafatasları hem cinsiyet hem de ırk faktörleri baz alınarak değerlendirildiğinde sınırlı düzeyde bir ayrımın mümkün olduğu gözlendi. Kıl, Kilis, Honamlı ve Saanen keçisi mandibula'ları hem cinsiyet hem de ırk faktörleri baz alınarak değerlendirildiğinde kafatasları arasındaki ayrım kadar belirgin olmasa da sınırlı düzeyde bir ayrımın olduğu tespit edildi. Sonuç olarak elde edilen bilgilerin geviş getiren cranium kalıntıları için referans oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether the difference between sex and breed had an effect on the shape of Hair, Kilis, Honamli and Saanen goat craniums. A total of 48 craniums were used for this purpose. Skulls were analyzed from basal, dorsal and left lateral directions using homologous landmarks, and mandibles were analyzed from left lateral directions by geometric morphometric methods. When the skulls of Hair, Kilis, Honamli and Saanen goats were evaluated based on both gender and breed factors, it was observed that a limited level of discrimination was possible. When the mandibles of Hair, Kilis, Honamli and Saanen goats were evaluated on the basis of both sex and breed factors, it was determined that there was a limited distinction, although not as clear as the distinction between skulls. It is thought that the information obtained as a result can be a reference for ruminant cranium remains.