Standardize mini mental durum testi'ne göre kognitif etkilenim riski olan yaşlı bireylerde fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi
Evaluation of physical fitness in older ADULTS with cognitive impairment risk according to the standardized mini mental status test
- Tez No: 760728
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ÖZLEM YÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 10
Özet
Bu çalışmanın amacı; kognitif etkilenim riski olan ve olmayan bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması idi. Çalışmaya 65-85 yaş arası, sedanter 118 birey (76 kadın, 42 erkek) dahil edildi. Çalışmaya katılan bireyler Standardize Mini Mental Durum Testi (SMMDT)'ne göre iki gruba ayrıldı. SMMDT'ye göre 18-23 puan alan bireyler kognitif etkilenim riski olan (n=59); 24-30 puan alan bireyler ise kognitif etkilenim riski olmayan olmak üzere gruplandı. Bireylerin tanımlayıcı ve klinik özellikleri kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği-kısa form ile, fiziksel uygunluk düzeyi yaşlılar için geliştirilen Senior Fitness Test protokolü kullanılarak, statik ve dinamik denge Berg Denge Ölçeği ile değerlendirildi. Bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel özellikleri benzer idi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine and compare the physical fitness levels of individuals with and without the risk of cognitive impairment. The 118 sedentary individuals (76 females, 42 males) aged between 65-85 years were included in the study. Individuals participating in the study were divided into two groups according to the Standardized Mini Mental State Test (SMMDT). Individuals who have of 18-23 points from SMMDT were grouped as risk of cognitive impairment (n=59); individuals who have 24-30 points were grouped as without the risk of cognitive impairment. Descriptive and clinical characteristics of the individuals were recorded. Physical activity level was assessed with the International Physical Activity Scale-short form, physical fitness level was evaluated using the Senior Fitness Test protocol developed for the elderly, and static and dynamic balance was assessed with the Berg Balance Scale. The age, gender, and physical characteristics of the individuals were similar (p>0.05).