Hemşirelerin yenilikçilik davranışlarının örgütsel yaratıcılığa etkisi
The effect of nurses innovation behaviors on organizational creativity
  1. Tez No: 760761
  2. Yazar: ALİYE GÜLLÜBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin yenilikçilik davranışlarının örgütsel yaratıcılığa etkisinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel niteliktedir. Eylül-Kasım 2021 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Manisa İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Turgutlu Devlet Hastanesi kliniklerinde çalışan hemşirelerle yapıldı (n=510). Araştırma verileri, 'Hemşire Tanıtım Formu', 'Bireysel Yenilikçilik Ölçeği' ve 'Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği' kullanılarak elde edildi. Veri analizinde SPSS 15. 0 paket programı kullanıldı. Veri analizi sürecinde, demografik özellikleri irdelemek için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Kolmogorov Simirnov normallik testi ile verilerin normal dağılım gösterip göstermediği incelendi. Kolmogorov Simirnov testi sonucunda normal dağılım göstermediği belirlenen verilerin analizinde Mann Whitney U, Spearman korelasyon analizi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya dâhil olan hemşirelerin yaş ortalamasının 33,39±7,81 olarak belirlenmiştir. Hemşirelerin bireysel yenilikçilik ölçeği ortalama puanı 64,21±8,87 dir. Hemşirelerin bireysel yenilikçilik ölçeği puanın ortalamanın altında bulunmuştur. Bireysel yenilikçilik kategorisi açısından hemşirelerin %37,5'unun kuşkucular kategorisinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aspires to explore the effect of nurses' innovation behaviors on organizational creativity. Materials and Methods: The study was a descriptive and cross-sectional type. Research sample constitutes of voluntary participants who are working as a nurse in Manisa Merkez Efendi State Hospital and Turgutlu State Hospital between September and November 2021 (n=510). Research data were obtained by using the 'Nurse Introduction Form', 'Individual Innovation Scale' and 'Organizational Creativity Scale'. The SPSS 15.0 software package will be used to display the results. In the analysis of the data, descriptive statistics and number percent distribution were applied to define demographic characteristics. The conformity of the data to the normal distribution was checked with the Kolmogorov-Smirnov test of normality. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis test was used while analyzing the data. Additionally, regression analysis was not carried out as the data did not conform to the normal distribution. Results: The mean age of the nurses included in the study was determined as 33.39±7.81 years. The mean score of the nurses' individual innovativeness scale is 64.21±8.87. The nurses' individual innovativeness scale score was found below the average. In terms of the individual innovativeness category, 37.5% of the nurses were found to be in the skeptic category.