Antalya'daki beş yıldızlı otellerde çalışanların demografik özellikler açısından rekreatif faaliyetlere katılım engelleri, öznel iyi oluş ve yaşam kaliteleri algılarının incelenmesi
Investigation of perceptions of obstacles to participation in recreative activities, perceptions of subjective wellness and quality of life of the employees in five-star hotels in Antalya in terms of demographic characteristics
  1. Tez No: 760789
  2. Yazar: MUHAMMED UĞUR DİLMEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Covid-19 nedeniyle herkes gibi turizm çalışanlarının da özel hayatlarına birtakım kısıtlamalar getirilmiştir. Bu kısıtlamalardan dolayı bazı rekreatif faaliyetlerden uzak kalan turizm çalışanlarının kendilerini iyi hissetmemeleriyle doğru orantılı olarak yaşam kalitelerinde bir düşüş yaşanması önemli bir problem oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı, Antalya'da beş yıldızlı otellerde çalışanların rekreatif faaliyetlere katılım engelleri, öznel iyi oluş ve yaşam kalitelerini ölçmektir. Araştırma evreni Antalya'daki otel çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Antalya'daki 400 turizm çalışanından veri toplanmıştır. Bu kapsamda Araştırmada rekreatif faaliyetlere katılım engellerinin nelerden oluştuğunu ortaya çıkarmak amacı ile 5'li likert ölçek kullanılmıştır (Gürbüz vd. 2020). Öznel iyi oluşu ölçmek için geliştirilen ve aynı zamanda pozitif psikoloji alanında da mutluluğu ölçme amacıyla kullanılan Oxford Mutluluk Envanteri (Kısa Formu) kullanmıştır (Doğan ve Çötok, 2011). Yaşam kalitesinin ölçmek için ise uluslararası literatür incelenerek, Kim vd. (2015) tarafından geliştirilen yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Tez konu itibariyle rekreasyon kapsamında öznel iyi oluş ve yaşam kalitesi konularına odaklanmaktadır. Araştırmada kullanılacak anket 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcıların demografik özelliklerine yönelik sorulara yer verilmiştir. İkinci bölümde çalışanların rekreatif faaliyetlere katılım engelleri, üçüncü kısım öznel iyi oluşlarını ve dördüncü kısımda yaşam kalitelerini ölçmeye yöneliktir. Yapılmış olan bu araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde Antalya'daki 5 yıldızlı otellerdeki çalışan genç nüfusun rekreatif faaliyetlere katılma algılarının daha yüksek olduğu da gerek iş hayatında gerek günlük hayatta kendilerini daha iyi hissettikleri ve bu doğrultuda yaşam kalitelerinin daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to Covid-19, some restrictions have been imposed on the private lives of tourism workers, just like everyone else. Due to these restrictions, a decrease in the quality of life of the tourism employees, who stay away from some recreational activities, in direct proportion to the feeling of not feeling well, constitutes an important problem. In this direction, the main purpose of the study is to measure the barriers to participation in recreational activities, subjective well-being, and quality of life of employees in five-star hotels in Antalya. The research population consists of hotel employees in Antalya. Within the scope of the research, data were collected from 400 tourism workers in Antalya. In this context, a 5-point Likert type scale was used in the research to determine what the barriers to participation in recreational activities consist of (Gürbüz et al. 2020). Oxford Happiness Inventory (Short Form), which was developed to measure subjective well-being and is frequently used to measure happiness in positive psychology was used in research (Doğan and Çötok, 2011). To measure the quality of life, by examining the international literature, Kim et al. (2015) quality of life scale was used. The thesis focuses on subjective well-being and quality of life within the scope of recreation. The survey method to be used in the research consists of 4 parts. In the first part, there are questions about the demographic characteristics of the participants. In the second part, the barriers to participation of employees in recreational activities, the third part is about subjective well-being, and the fourth part is about measuring their quality of life. When the findings obtained in this research were evaluated, it was concluded that the young population working in 5-star hotels in Antalya had higher perceptions of participating in recreational activities, they felt better both in business life and in daily life, and accordingly, their quality of life was better.