Cultural presentation in secondary school EFL coursebooks in Turkey
Türkiye'deki ortaöğretim Ingilizce ders kitaplarında kültürel sunum
  1. Tez No: 760806
  2. Yazar: NİLUFAR EŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Türkiye'de ortaokulllarda İngilizce eğitiminde kullanılan 4 kitabın Türk (Kaynak KültürSC), İngilizce'nin anadil olduğu kültürler (Hedef Kültür-TC) ve diğer kültürleri (Uluslar arası Kütürler-IC) ne kadar içerdikleri tespit edilmeye çalışıldı. Bu maksatla, nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanıldı. Kitapların kültürleri yansıtma oranları, üç nicel yöntem ile tespit edildi. Ayrıca açık uçlu sorular ile üç İngilizce öğretmeninin kitapların kültürel içerikleri hakkındaki görüşleri alındı. Çalışma sonucunda, yurtdışında hazırlanmış olan iki kitabın Türk kültürünü yansıtmakta oldukça yetersiz olduğu, birinde IC diğerinde ise TC kültürün daha fazla görülüğü her üç nicel yöntemde de tespit edildi. Türkiye'de hazırlanmış kitapların ise tüm kültür türlerini yansıtmada daha dengeli oldukları görüldü. Öğretmenler ile yapılan anketlerde Türk kültürü olmaksızın öğrencilerin bağ kurmakta zorlandıkları, bu nedenle kültürleri içerme açısından dengeli kitapları tercih ettikleri anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine how much the four books used in English education in secondary schools in Turkey included Turkish (Source Culture-SC), English-speaking cultures (Target Culture-TC) and other cultures (International Cultures-IC). For this purpose, qualitative and quantitative research methods were used. The cultural reflection ratios of the books were determined by three quantitative methods. In addition, three English teachers' views on the cultural content of the coursebooks were obtained through open-ended questions. As a result of the study, it was determined in all three quantitative methods that the two coursebooks prepared abroad (international coursebooks) were quite inadequate to reflect the Turkish culture, and that the IC culture in one and the TC in the other were more common. It was seen that the coursebooks prepared in Turkey (national coursebooks) were more balanced in reflecting all types of cultures. In the interviews conducted with the teachers, it was understood that without the Turkish culture, the students had difficulty in establishing bond, therefore they preferred books that were balanced in terms of inclusion of cultures.