2010-2020 yılları arasında Türkiye'de vatandaşlık eğitimi ve öğretimi alanında yapılmış yüksek lisans tez çalışmalarının konu alanı ve metodolojik olarak incelenmesi
Citizenship in Turkey between 2010-2020 master's thesis in the field of education and teaching subject of their studies and methodologically examination
  1. Tez No: 760808
  2. Yazar: RÜMEYSANUR ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ADAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 2010-2020 yılları arasında vatandaşlık eğitimi ve öğretimi kapsamında yapılmış yüksek lisans tezlerinin konu alanı ve metodolojik olarak eğilimlerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Çalışma yöntemi nitel olarak belirlenmiştir. Vatandaşlık eğitimi ve öğretimi alanında yapılmış yüksek lisans çalışmalarının nitel araştırma yöntemi ile incelenebilmesi için doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon, Yayın ve Daire Başkanlığı'na ait veri tabanında bulunan, 2010-2020 yılları arasında vatandaşlık eğitimi ve öğretimi alanında yazılmış yüksek lisans tezleri oluşturmaktadır. 20.07.2022 tarihinde izinli olan vatandaşlık eğitimi ve öğretimi alanında 169 yüksek lisans tezine ulaşılmıştır. Buna göre yüksek lisans tezleri; bilim dalı, anabilim dalı, enstitü, üniversite, yıl, danışman unvanı, tez dili, sayfa sayısı, araştırma konuları, örnekleme yöntemleri, örneklem büyüklüğü, çalışma grubu, araştırma deseni, veri toplama aracı, analiz yöntemi, geçerlik ve güvenirlik yöntemleri şeklinde kategorilere ayrılmıştır. Yapılan kategorilerde frekans ve yüzde kısımları çıkarılarak bulgular elde edilmiştir. Bilgiler, araştırmacı tarafından oluşturulan tez inceleme formu ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bu verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the subject area and methodological trends of the master's theses made within the scope of citizenship education and training in Turkey between the years 2010-2020. The study method was determined qualitatively. The document analysis method was used to examine the graduate studies in the field of citizenship education and teaching with the qualitative research method. The universe of the research consists of master's theses written in the field of citizenship education and teaching between the years 2010-2020 in the database of the Higher Education Council Documentation, Publication and Department. On 20.07.2022, 169 master's theses in the field of citizenship education and training, which were on leave, were reached. Accordingly, master's theses; science, department, institute, university, year, advisor title, thesis language, number of pages, research topics, sampling methods, sample size, study group, research design, data collection tool, analysis method, validity and reliability methods. . Findings were obtained by subtracting the frequency and percentage parts in the categories made. The information was transferred to the computer environment with the thesis review form created by the researcher. In the analysis of these data, descriptive content analysis method was used.