Wave modelling with bvoy data assimilation for the Balck Sea
Karadeniz için şamandıra verisi benzeşimi kullanılarak dalga modellemesi
  1. Tez No: 76083
  2. Yazar: İSMAİL AL-HAMECH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Genel olarak dalga modelleri için dalga verisi benzeşiminin farklı yöntemleri üzerinde çalışılmıştır. En uygun interpolasyon yaklaşımı daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. En uygun interpolasyon yöntemlerinden biri şamandıraları kullanarak ölçülen dalga dağılımını benzeştirmek için üçüncü nesil rüzgar dalgası modelleri WAM ve METU 3' e uyarlanmıştır. Bu bilgi, Karadeniz'deki çeşitli kontrollü teorik fırtınalara uygulanmıştır. Benzeşim işlemi, dalga tahminlerini geliştirme bakımından önemli başarı göstermiştir. Bu işlem, hatalı yerel rüzgar alanlarını da düzeltebilmiştir. İşlem ayrıca Karadeniz'de gerçek bir fırtınaya uygulanmış ve oldukça cesaret verici sonuçlar alınmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki benzeşim işlemi, modeltahminlerini geliştirmek amacıyla, dalga şamandıraları tarafından ölçülen dalga dağılımları için de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The different techniques of wave data assimilation into wave models are reviewed in general. The optimal interpolation approach is described in a rather detailed manner. One of the optimal interpolation schemes is adopted to assimilate the wave spectra measured by using the buoys into the third generation wind-wave models WAM and METU3. This scheme is applied to several controlled hypothetical storm cases in the Black Sea. The assimilation scheme shows significant success in improving the predicted wave fields after assimilation. The scheme is able to correct the erroneous local wind fields if a disgnated windsea system exists at that grid point. Thescheme is also applied to a real case storm in the Black Sea and the results are rather encouraging. The results show that the assimilation scheme can be used to assimilate the wave spectra measured by wave buoys to enhance the model predictions.