Türkiye'de Avrupa Birliği sürecinin sosyal bilgiler öğretim programlarına etkileri (1998-2018)
The effects of Turkey's European Union process on the curriculum of social studies (1998-2018)
  1. Tez No: 760836
  2. Yazar: BİLAL KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPASLAN ÖZTÜRKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci özellikle 1998 yılı sonrasında ivme kazanmaya başlamıştır. 1999 yılında adaylığı kabul edilen Türkiye bu tarihten sonra çalışmalarını hızlandırmıştır. Türkiye Avrupa Birliği sürecinde birçok alanda reformlar yapmıştır. Bu alanlardan biri de eğitimdir. Türkiye eğitim alanında genel nitelikte geliştirmeler yaparken öğretim programları özelinde de belli başlı yenilikler yapmıştır. Bireyleri uyum sürecinde eğitmek ve bütünleşmeye hazırlamak için sosyal bilgiler dersi oldukça işlevsel bir rol oynamaktadır. Bu sebeple sosyal bilgiler öğretim programlarında bu yönde olan değişimler kaçınılmazdır. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de Avrupa Birliği sürecinin sosyal bilgiler öğretim programlarına etkilerini belirlemektir. Bu araştırmada veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri nitel çalışmaya uygun veri analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being Turkey to European Union was considerably intense particularly after 1998. After the acceptance of nomination in 1999 Turkey has accelerated its efforts. Turkey made reforms in many areas in the European Union process. One of these areas was education. When Turkey was developing the qualifications of general education, it also made major innovation in certain to curriculum. Social studies course plays a very functional role in educating individuals in the adaptation process and preparing them for integration. For this reason, changes in social studies teaching programs in this direction are inevitable. The aim of this study was to determine the effects of the European Union process of Turkey in social studies curricula. Document analysis will be used as a data collection method in this research. The data of the research will be analyzed with data analysis methods in accordance with qualitative tradition.