Çocuk temel yaşam desteği eğitiminde iki yöntemin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of TWO methods in pediatric basic life support education
  1. Tez No: 760835
  2. Yazar: ÖZGÜL BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelik 3. sınıf öğrencilerine verilen çocuk temel yaşam desteği eğitiminde iki yöntemin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve yarı deneysel bir araştırmadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda oluşturulan sosyo-demografik bilgi formu ile literatür bilgileri taranarak ve uzman görüşü alınarak oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalamasının 20,86±0,98, %75'inin kadın olduğu, %85,7'sinin temel yaşam desteği konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını düşündüğü, %51,2'inin otomatik eksternal defibrilatör diye bir cihazın ismini daha önceden duymadığı ve %92,9'unun da bu cihazın nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiye sahip olmadığı, %100'ünün temel yaşam desteğine yönelik yayınlanan güncel kılavuzları takip etmediği bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to evaluate the effectiveness of two methods in pediatric basic life support education given to 3rd year nursing students. Materials and Methods: This research is a descriptive and semi-experimental research. As data collection tool, socio-demographic information form created by the researcher in line with the literature information and the questionnaire, formed by scanning the literature information and taking expert opinion, were used. Results: The mean age of the students was 20.86±0.98, 75% of them were women, 85.7% of them thought they did not have enough knowledge about basic life support, 51.2% of them had not heard of a device called automatic external defibrillator before and 92.9% of them did not have knowledge about how to use this device, and 100% of them did not follow the current guidelines published for basic life support.