Bir üniversite eğitim Aile Sağlığı Merkezine hastalar hangi tanılarla başvuruyor? Hasta profilinin retrospektif değerlendirilmesi
With what diagnoses do patients apply to a university education family health center? Retrospective evaluation of the patient profile
- Tez No: 760837
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİS ÖZÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aile hekimliği bireyin sağlık sistemiyle ilk temas noktasıdır. Hekim, henüz ayrışmamış olan hastalıkların erken dönemi ile karşılaşır ve bu durum tanı zorluğu yaşatır. Sağlık sisteminin merkezinde olan bu disiplinde uzmanlaşma ve yeterli bir eğitimle beraber, hasta profilinin tanınıp buna uygun değerlendirme yapmak çok önemlidir. Çalışmanın amacı, Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'mize başvuran hasta profilini değerlendirmek ve bu doğrultuda uzmanlık eğitim müfredatında dikkat edilmesi gereken noktalara katkı yapmaktır. Çalışmanın evrenini Kasım 2019-Kasım 2020 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalına bağlı Bursa Nilüfer 36 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ndeki hasta kayıtları oluşturmaktadır. Çalışmada 1725 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Veriler retrospektif olarak, mevcut hasta dosyaları taranarak elde edilmiştir. Çalışmada, başvuranların yaş ortalaması 42,94±20,71 idi. En fazla başvuruda bulunanlar 26-65 yaş grubuydu. Başvuranların %31,7'si erkek, %68,3'ü kadındı. Bireylerin %83,9'u sigara kullanmıyorken, %16,1'i sigara kullanıyordu. Erişkin aşılama durumuna bakıldığında başvuranların %47,3'ü en az bir kez aşılanmıştı. Bireylerin %53,4'ünün en az bir tane kronik hastalığı vardı, en sık görülen kronik hastalık hipertansiyon idi. Başvuru nedenlerinden en sık görülenler ilaç yazdırma, genel kontrol ve boğaz ağrısı iken; en sık görülen tanılar genel tıbbi muayene, akut üst solunum yolu enfeksiyonu ve laboratuvar muayenesiydi. Başvurularda en sık yapılan işlem reçete yazılması (%70,4); en sık verilen danışmanlık, beslenme ve diyet düzenlenmesi idi. Birinci basamak sağlık hizmetleri ne kadar güçlü ise, o ülkenin sağlık sistemi o kadar iyi çalışıyor demektir. Birinci basamakta tutulan hasta kayıtları iyi bir uzmanlık eğitimi için yol gösterici olmakla beraber, aynı zamanda merkeze kayıtlı hasta profilini tanımayı sağlayarak buna uygun değerlendirme yapmayı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Family medicine is the first point of contact of the individual with the health system. The physician encounters the early stages of diseases that have not yet been differentiated, and this situation creates difficulties in diagnosis. The study aims to evaluate the patient profile applying to our Education Family Health Center and contribute to the points considered in the specialty training curriculum in this direction. Our study population consists of patient records in Bursa Nilüfer Education Family Health Center No. 36, affiliated with Bursa Uludağ University Family Medicine Department, between November 2019 and November 2020. The number of patients included in the evaluation was 1725. The study's data were obtained retrospectively by scanning the existing patient files. The mean age of the applicants in the study was 42.94±20.71 years. The most applied age range was 26-65. 31.7% of the applicants were male, and 68.3% were female. While 83.9% of the individuals were non-smokers, 16.1% were smokers. When evaluating the adult vaccination status of the applicants, 47.3% were vaccinated at least once. The proportion of individuals with at least one chronic disease was 53.4%, and the most common chronic illness was hypertension. The most common reasons for admission were medication prescription, general health control, and sore throat. The most common diagnoses were general medical examination, acute upper respiratory tract infection, and laboratory examination. The most common procedure in admissions was prescribing (70.4%). The most frequent counseling was nutrition and diet regulation.The stronger primary health care services, the better health system of that country works. Patient records kept in primary care will be a guide for good residency training. At the same time, it will enable recognition of the patient profile and make an appropriate evaluation according to the profile.