Çoklu sterilizasyonun farklı işlemlerle üretilmiş nikel-titanyum döner eğe sistemlerinin döngüsel yorgunluk direnci üzerine etkisi
The effect of multiple sterilization on cyclic fatigue resistance of nickel-titanium rotary file systems produced by different processes
  1. Tez No: 760838
  2. Yazar: MERT DENİZ ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN EYMİRLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacı farklı işlemlerle üretilmiş EndoArt Touch Gold ve EndoArt Touch Blue markalı döner eğe sistemlerinin döngüsel yorgunluk dirençlerini karşılaştırmak ve çoklu sterilizasyonun döngüsel yorgunluk dirençleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu in-vitro çalışmada 2 farklı Ni-Ti döner eğe sistemine ait kontrol ve sterilizasyon grupları oluşturulmuştur. Her bir grupta 25 adet olmak üzere toplamda 100 adet Ni-Ti eğe; 1,5 mm iç çapa, 60° kurvatür eğimine ve 5 mm'lik kurvatür yarıçapına sahip paslanmaz çelikten yapılmış yapay bir kanalda statik olarak kullanılmıştır. Kontrol grubuna ait eğelerin döngüsel yorgunluk testleri yapılmış ve ortalama kırılma süreleri belirlenmiştir. Bu ortalama kırılma sürelerinin %25, %50 ve %75' ine karşılık gelen süreler belirlenmiştir. Sterilizasyon grubu eğeleri ortalama kırılma sürelerinin %25, %50 ve %75' ine kadar sırasıyla döngüsel yorgunluk test düzeneğinde kullanılırken bu noktalarda çalışması durdurulup otoklav ile sterilizasyon işlemi uygulanmıştır. Son otoklavlamanın yapıldığı ortalama kırılma süresinin %75'inden sonra eğeler döngüsel yorgunluk test düzeneğinde kırılana kadar çalıştırılmıştır. Tüm eğelerin kırılma uzunluğu ölçülmüş olup, kırılana kadar geçen süreler (sn) olarak belirlenmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir ve analiz için Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the cyclic fatigue resistance of EndoArt Touch Gold and EndoArt Touch Blue branded rotary file systems produced with different processes and to examine the effect of multiple sterilization on the cyclic fatigue resistance. In this in-vitro study, control and sterilization groups of 2 different Ni-Ti rotary file systems were formed. A total of 100 Ni-Ti files, 25 in each group; It was used statically in an artificial canal made of stainless steel with an internal diameter of 1.5 mm, a curvature of 60° and a radius of 5 mm. The cyclic fatigue tests of the files belonging to the control group were performed and the mean breakage times were determined. The times corresponding to 25%, 50% and 75% of these average breaking times were determined. Sterilization group files were used in the cyclic fatigue test setup up to 25%, 50% and 75% of the mean breakage times, respectively, and the operation was stopped at these points and sterilization with autoclave was applied. After 75% of the mean break time at the last autoclave, the files were used until they broke in the cyclic fatigue test setup. The breaking length of all files was measured; The time to breakage was determined as seconds (sec). The conformity of the data to the normal distribution was evaluated with the Shapiro-Wilk test and the Kruskal-Wallis test was used for analysis.