İmplant ölçü postlarının yaşlandırma sonrası deformasyonunun ölçü hassasiyeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of aging-induced deformation of implant impression copings on impression accuracy
- Tez No: 830749
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZORTUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Diş hekimliğinde sıklıkla tekrar kullanılan implant ölçü postlarının tekrar kullanımları sonucunda maruz kaldıkları deformasyonun etkileri ve implant ölçü postlarının kaçıncı kullanıma kadar kabul edilebilir seviyede ölçü transferine izin verdiği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Konvansiyonel grubu için model çenelere yerleştirilen 3 farklı firmaya ait implantlardan, her firmaya ait 5'er adet indirekt ölçü postuyla tekrarlanan ölçüler alındı. Postlara her ölçü arasında 134 ˚C'de 10 dakika sterilizasyon işlemi uygulandı. Her posttan 10'ar model elde edilene kadar işlemler tekrarlandı. Alçı modellere dijital ölçü postu yerleştirilip bir ağız içi tarayıcı yardımıyla tarandı ve elde edilen modeller üzerinde 3B analiz yapıldı. Dijital grubu için referans modele dijital ölçü postları yerleştirilip tekrarlanan taramalar gerçekleştirildi. Her tarama arasında 134 ˚C'de 3 dakika sterilizasyon işlemi uygulandı. Dijital taramalar her firmaya ait 5'er dijital ölçü postundan 10'ar model elde edilene kadar devam etti. Elde edilen dijital modeller üzerinde 3B analiz yapıldı. Bulgular: İstatistiksel analiz sonucunda konvansiyonel straumann 1. ölçümdeki 0,0304 değerinin 10. ölçümde 0,0702'ye, konvansiyonel dio 1. ölçümdeki 0,0522 değerinin 10. ölçümde 0,1145'e, konvansiyonel mode 1. ölçümdeki 0,0609 değerinin 0,1047'ye yükseldiği görülmüştür. Ayrıca dijital straumann 1.ölçümdeki 0,0149 değerinin 10. ölçümde 0,0652'ye, dijital dio 1. ölçümdeki 0,0134 değerinin 10. ölçümde 0,0554'e, dijital mode 1. ölçümdeki 0,0203 değerinin 10. ölçümde 0,0810'a yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The effects of deformation of implant impression copings that are frequently reused in dentistry and the number of uses of implant impression copings that allow acceptable level of impression transfer were investigated. Materials and Methods: For the conventional group, repeated impressions were taken from 3 different implants placed in model jaws, with 5 indirect impression copings for each company. The copings were sterilized at 134 ˚C for 10 minutes between each impressions. The operations were repeated until 10 models were obtained from each coping. Cast models were scanned with an intraoral scanner with a digital impression coping inserted and 3D analysis was performed on the obtained models. For the digital group, repeated scans were performed by placing digital impression copings on the reference model. The sterilization process was applied at 134 ˚C for 3 minutes between each scan. Digital scans continued until 10 models were obtained from 5 digital impression copings for each company. 3D analysis was performed on the obtained digital models. Results: As a result of the statistical analysis, it was seen that the value of 0.0304 in the first measurement of conventional Straumann increased to 0.0702 in the 10th measurement, the value of 0.0522 in the first measurement of conventional Dio increased to 0.1145 in the 10th measurement, and the value of 0.0609 in the first measurement of conventional Mode increased to 0.1047. In addition, it was seen that the value of 0.0149 in the first measurement of digital Straumann increased to 0.0652 in the 10th measurement, the value of 0.0134 in the first measurement of digital Dio increased to 0.0554 in the 10th measurement, and the value of 0.0203 in the first measurement of digital Mode increased to 0.0810 in the 10th measurement.