Akdenı̇z Ünı̇versı̇tesı̇ hastanesı̇ acı̇l servı̇sı̇nde gı̇rı̇şı̇msel sedasyon ve analjezı̇ uygulanan pedı̇atrı̇k hastaların retrospektı̇f analı̇zı̇
Retrospective analysis of pediatric patients treated with interventional sedation and analgesia in the emergency department of Akdeniz University Hospital
  1. Tez No: 760858
  2. Yazar: MÜCAHİT BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Anestezi ve Reanimasyon, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Anesthesiology and Reanimation, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; acil servise GSA ihtiyacı doğuran nedenlerle başvuran (cilt kesileri, apse drenajı, kırık, çıkıklar vs.) çocuk hasta popülasyonunda, ketaminin sedasyondaki başarısını, olası yan etkilerini, komplikasyonlarını ve hastaların sedasyon sonrası hastanede kalış süresini incelemek, sedasyon sırasında ETCO2 ölçümüne dayanan dalga formlu kapnografi cihazı ile sedasyonun korkulan komplikasyonlarından olan solunum depresyonu riskini incelemek ve sedasyon sırasında ventilasyonu değerlendirmektir. Bu çalışmaya 21.06.2021-17.09.2021 tarihleri arasında girişimsel sedasyon ve analjezi uygulanan 60 çocuk hasta dahil edildi. Çalışma katılımcılarının yaş ortalaması 3.5±1 yıl, popülasyonun 46'sı (%76,7) erkek ve 14'ü (%23,3) kadın idi. Hastaların ağırlık ortalamaları 16±5 idi. Hastaların %93,3'ünde (n=56) alerji hikayesi yok iken, 4 hastada (%6,7) alerji öyküsü mevcut idi. Tüm vakalarda kılavuzların önerdiği katı ve partikülsüz içecek zamanlamasına uyulduğu tespit edildi. Destek oksijen tedavisi 19 (%31,7) hasta alırken, 41 hastaya (%68,3) destek oksijen tedavisi verilmesi gerekmedi. Hastaların 59 (%98,3)'u ASA 1 ve 1 hasta (%1,7) ASA 2 olarak sınıflandı. Tüm hastalarda ilk olarak damar yolunun açıldığı tespit edildi. Hastaların 10'una (%16,7) ilave doz ilaç vermek gerekmemiş ve 50 hastada (%83,3) ilave doz ketamin uygulamak gerekmiş. Hastaların işlem öncesi vital bulguları kaydedildi. Bu çalışmaya dahil edilen tüm çocuk hastalarda sedasyon ve analjezi uygulamasında ketamin uygulandı. Uygulanan ketamin için ortalama doz 26.5±10 mg, ortanca değer 25 olarak tespit edildi. Girişim öncesi, girişim esnasında ve girişim sonrasındaki tüm değerlendirmelerde ritim düzenli olarak tespit edildi. Çalışmanın sonucunda toplam 10 hastada ajitasyon, 7 hastada hıçkırık, 6 hastada kas seğirmeleri, 4 hastada hafif, 1 hastada orta derecede toplam 5 hastada sekresyon artışı, 2 hastada bulantı, 2 hastada kusma, 1 hastada nistagmus, 1 hastada geçici apne ve oksijen satürasyonunda düşme, 1 hastada fiziksel ve sözel stimülasyon gerekliliği olmuştur. Hiçbir hastada ileri hava yolu müdahalesi gerektirecek durum yaşanmamış ve hastalar güvenle taburcu edilmiştir. Ketamin reseptör çeşitliliğin vücutta yaygın olarak bulunması nedenli ortaya çıkan yan etkilerin çoğunun ciddiyet arz etmediği anlaşılmış ve yan etkilerin kendiliğinden gerilediği görülmüştür. Ketamin reseptörlerinin solunum merkezinde olmaması veya çok az olması nedenli solunum depresan etkisi yok denecek kadar azdır fakat olan vakalar da bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the success of ketamine in sedation, possible side effects, complications and the duration of hospital stay of the patients after sedation in the pediatric patient population (skin cuts, abscess drainage, fractures, dislocations, etc.) who applied to the emergency department for reasons requiring interventional sedation and analysis, To examine the risk of respiratory depression, which is one of the feared complications of sedation, and to evaluate ventilation during sedation with a waveform capnography device. Sixty pediatric patients who underwent interventional sedation and analgesia between 21.06.2021 and 17.09.2021 were included in this study. The mean age of the study participants was 3.5±1 years, 46 (76.7%) of the population were male and 14 (23.3%) were female. The mean weight of the patients was 16±5. While 93.3% (n=56) of the patients did not have a history of allergy, there was a history of allergy in 4 patients (6.7%). In all cases, it was determined that the solid and particle-free beverage timing recommended by the guidelines was followed. While 19 (31.7%) patients received supplemental oxygen therapy, 41 (68.3%) patients did not need supplemental oxygen therapy. 59 (98.3%) of the patients were classified as ASA 1 and 1 patient (1.7%) as ASA 2. Initially, vascular access was established in all patients. A second dose of medication was not required in 10 (16.7%) patients, and a second dose of ketamine was required in 50 patients (83.3%). Vital signs of the patients were recorded before the procedure. Ketamine was administered for sedation and analgesia in all pediatric patients included in this study. The mean dose for administered ketamine was 26.5±10 mg, and the median value was 25. Rhythm was determined regularly in all evaluations before, during and after the intervention. As a result of the study, agitation in 10 patients, hiccups in 7 patients, muscle twitches in 6 patients, mild increase in 4 patients and moderate increase in 5 patients, nausea in 2 patients, vomiting in 2 patients, nystagmus in 1 patient, transient apnea in 1 patient and decrease in oxygen saturation, Physical and verbal stimulation was required in 1 patient. None of the patients experienced a situation that required advanced airway intervention and the patients were discharged safely. It was understood that most of the side effects that occurred due to the widespread presence of ketamine receptor diversity in the body were not serious and it was observed that the side effects regressed spontaneously. The respiratory depressant effect is negligible due to the absence or very few ketamine receptors in the respiratory center, but cases with it have also been reported.