Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin psikolojik sağlamlıkları ile başa çıkma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between resilience andcoping styles of individuals in emerging adulthood
  1. Tez No: 760859
  2. Yazar: ÖZCAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin psikolojik sağlamlıklarını ve başa çıkma stillerini incelemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmaya 18-25 yaş arasındaki 248' i kadın, 78' i erkek olmak üzere toplam 307 beliren yetişkinlik dönemindeki birey katılım göstermiştir. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından katılımcıların demografik bilgilerini tespit edebilmek için hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve Başa Çıkma Stilleri Kısa Formu (BÇŞÖ-KF) kullanılmıştır. Veri analizleri için Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis-H testi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, başa çıkma stillerinden olumlu yeniden yorumlama alt ölçeği (OYY) ve Planlama alt ölçeği (PL) ile psikolojik sağlamlık açısından düşük düzeyde pozitif anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Davranışsal olarak ilgiyi kesme alt ölçeği (DİK), diğer etkinlikleri bırakma alt ölçeği (DEB) ve duygulara odaklanma ve ortaya koyma (DOK) başa çıkma stilleri ile psikolojik sağlamlık açısından düşük düzeyde negatif anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Dine yönelme alt ölçeği (DİN), duygulara odaklanma ve ortaya koyma alt ölçeği (DOK), araçsal sosyal destek kullanma (ASDK), kabullenme alt ölçeği (KAB) ve zihinsel olarak ilgiyi kesme (ZİK) başa çıkma stillerine göre kadın katılımcıların lehine anlamlı fark bulunmuştur. Madde kullanma alt ölçeği (MK) başa çıkma stillerine göre cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre, erkek katılımcılarım madde kullanma başa çıkma stil puanları, kardın katılımcılara kıyasla anlamlı ölçüde daha yüksektir. Planlama (PL), mizah (MİZ), diğer etkinlikleri bırakma (DEB), yadsıma (YAD), davranışsal olarak ilgiyi kesme (DİK), kendini sınırlandırma (KS), olumlu yeniden yorumlama (OYY) ve duygusal sosyal destek kullanma (DSDK) başa çıkma stillerine göre cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Diğer etkinlikleri bırakma (DEB) stilinde 18-19 yaş lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Psikolojik sağlamlık ve demografik değişkenler olan cinsiyet ve yaş açısından anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Başa çıkma Stilleri ile psikolojik sağlamlığın yordayıcı etkisine bakıldığında başa çıkma stillerinden olumlu yeniden yorumlama (OYY) stili ile psikolojik sağlamlığın pozitif bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Duygulara odaklanma ve ortaya koyma (DOK) diğer etkinlikleri bırakma (DEB) ve davranışsal olarak ilgiyi kesme (DİK) başa çıkma stilleri ise psikolojik sağlamlığın negatif anlamlı bir yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the resilience and coping styles of university students in emerging adulthood and to reveal the relationship between these two variables. A total of 307 emerging adult university students, 248 of whom were female and 78 of whom were male, participated in the study. Personal Information Form which was created by the researcher to determine demographic information of the participants, Brief Resilience Scale and Coping Styles Short Form were used as data collection tools. Pearson Correlation Analysis, Independent Samples T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis H Test and Multiple Regression Analysis were used for data analysis. According to the results of the research, positive reinterpretation and planning, which are coping styles, were found to have a low level of positive and significant relationship in terms of resilience. A low-level negative significant relationship was found in terms of psychological resilience with behavioral disengagement, quitting other activities, and focusing and expressing emotions, which are among the coping styles. A significant difference was found in favor of female participants according to the subscale scores of turning to religion, focusing and expressing emotions, using instrumental social support, acceptance and being mentally disinterested. There was a significant difference between gender according to the substance use subscale score. It was found that male participants' substance use sub-dimension scale score significantly higher than female participants' scores. There was no significant difference between male and female in terms of the Coping Styles Scale subscale score of planning, humor, quitting other activities, denial, behavioral disinterest, self-limitation, positive reinterpretation, and using emotional social support. There was a significant difference in favor of the age of 18-19 in the style of quitting other activities. No significant difference was found for resilience regarding the demographic variables of gender and age. Looking at the predictive effect of coping styles and resilience, it was found that positive reinterpretation style and resilience were positive predictors of coping styles. It was also concluded that the coping styles of focusing on and expressing emotions, leaving other activities and being behaviorally disinterested were negative significant predictors of resilience.