Birinci basamakta çalışan hekimler hastaları nasıl algılıyor?
HOW DO physicians perceive patients in primary care?
  1. Tez No: 760883
  2. Yazar: SONA ALIZADEH OSALOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR, DR. AHMET CAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Sağlık sisteminin birinci basamağında, hasta – hekim ilişkisi merkezi bir konuma sahiptir ve hekim bütün müdahaleleri hastayla kurduğu ilişki üzerinden sağlar. Hekimlerin hastaları ile olan ilişkileri her ne kadar objektif olarak değerlendirilmeye çalışılsa da; genel kişilik yapısı, farklı gruplara ilişkin önyargılar, insan doğasına ilişkin görüşler, hekimin hasta algısını belirler ve iyi bir bakım ve tatmin edici sonuç için etkilidir. Bizim araştırmamızda birinci basamak hekimlerin hastalar hakkında algıları ve örtük düşünceleri elde edilmeye çalışılmıştır. Yöntem: Araştırmamızda niteliksel yöntem ile fenomenolojik deseni kullanılarak İzmir ilinin değişik yaş gruplarında, değişik bölgelerinde ikamet eden ve farklı sosyo-demografik özellikleri olan bölgelerde hekimlik yapan 24 kişi ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Daha önce hazırlanan 18 açık uçlu sorular sorulmuştur. Elde edilen bilgi veriye dönüştürdükten sonra verileri çözümlemek için içerik analizi yapılmıştır. Bulgular: Aile hekimleri hastaları farklı şeklinde algıladıklarını ifade etmektedirler. Hastaları olumlu bir şekilde“kendi tıbbi bilgilerinden yararlanmaya gelmiş”ve“yakınlık hissettikleri”kişiler olarak algıladıkları yargıların yansıra; hekimlerin hastaları olumsuz bir şekilde algıladıkları başlıklar“mesleki yetkilerinden faydalanmak isteyen”,“kendilerini yönetmeye ve yönlendirmeye çalışan”,“kendilerine zarar verme potansiyeli olan”,“zarar vermekten korktukları”ve“istenmeyen”kişiler olarak özetlenebilir. Hastalar aynı zamanda“yük”ve“müşteri”olarak ifade edilmiştir. Sonuç: Hekimler hastanın başvuru nedenini“haklı”veya“haksız”olarak ayırmaktadır ayrıca büyük ölçüde kendi duygu ve düşüncelerinden kaynaklı olumlu özelliklere sahip hastaları kendilerine daha yakın olarak algılamaktadır. Hastaların potansiyel bir tehdit olarak görülmesi ve görev tanımı içinde olmayan hastaları kendilerini suiistimal etmeye çalışan kişiler veya bir yük olarak algılanması hekimlerin vurguladığı konulardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the primary level of health, the patient-physician relationship has a central position and the physician provides all interventions through the relationship he/she establishes with the patient. Although the relationship of physicians with their patients is tried to be evaluated objectively, general personality structure, prejudices about different groups, and views on human nature determine the physician's perception of the patient and are effective for good care and satisfactory results. In our study, perceptions and implicit thoughts of primary care physicians about patients were tried to be obtained. Method: In our research, using the qualitative method and phenomenological design, in-depth interviews were conducted with 24 people in different age groups, residing in different regions of Izmir and practicing medicine in regions with different socio-demographic characteristics. 18 open-ended questions prepared earlier were asked. After transforming the obtained information into data, content analysis was performed to analyze the data. Results: Family physicians state that they perceive patients differently. While the physicians perceived the patients positively as“people who came to benefit from their own medical knowledge”and“with whom they felt close”; the titles that physicians perceived patients negatively can be summarized as“wanting to take advantage of their professional powers”,“trying to manage and directing them”,“potentially harming them”,“patients that they are afraid of harming”and“undesirable”people. Patients were also expressed as“burdens”and“customers”. Conclusion: Physicians distinguish the reason for the patient's application as“right”or“unfair”and they perceive patients with positive characteristics, largely due to their own feelings and thoughts, as closer to them. The fact that patients are seen as a potential threat and patients who are not in their job description are perceived as people who try to abuse themselves or as a burden are the issues emphasized by physicians.