Hıristiyanlıkta ikonoklazm dönemi ve ikonofillerin kalesi olarak Uludağ
He period of iconoclasm in Christianity and Uludağ as the stronghold of iconophiles
  1. Tez No: 760884
  2. Yazar: ÖMER KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bizans Devleti tarihinin kırılma noktalarından birini oluşturan ikonoklazm dönemi aynı zamanda Hıristiyanlık tarihinin de en önemli dönemlerinden biridir. Yüz yılı aşkın (726- 843) bir süre devam eden bu dönemde ikon yanlısı olan ikonofiller kazanacakları başarı öncesinde çetin sınavlar vermişler ve kovuşturmalara maruz kalmışlardır. İkonofillerin baskı ve eziyetten kaçabilmek için sığındıkları yerlerin başında başkente yakın olması ve kolayca gözden kaybolmaya imkân vermesi sebebiyle Uludağ gelmiştir. Emniyet ve mahremiyete imkân sağladığı için keşişlerin tercih ettiği Uludağ, ikonoklazm tarihi boyunca kendisine sığınanlara ev sahipliği yapmış ve bu süreçte Uludağ'da büyük bir manastır mirası vücuda gelmiştir. IX. ve XI. yüzyıllarda Uludağ'ı, imparatorların dahi ziyaret ettiği bir hac merkezi haline getiren manastırlar ve keşişler bu çalışmanın esas konusunu oluşturmaktadır. Çalışma boyunca keşiş menkıbelerinden ve günümüzdeki kalıntılarından hareketle manastırların yerleri araştırılmış ve Uludağ'daki Hıristiyanlık mirası detaylıca incelenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Iconoclasm, which constitutes one of the breaking points of the history of the Byzantine State, has been one of the most important experiences in the History of Christianity. In this period, which lasted for more than a century (726-843), iconophiles as icon supporters faced strict tests and were exposed to prosecution before their success. Uludağ was one of the places where iconophiles took shelter to escape pressure and torture, as it is close to the capital and allows for easy disappearance. The monks preferred Uludağ as it provides security and privacy. Uludağ also hosted those who took shelter in it throughout the history of iconoclasm, and a tremendous monastic heritage emerged in Uludağ in this process. This study mainly deals with monasteries and monks that made Uludağ a pilgrimage center visited by even the emperors in the 9th and 11th centuries. It tries to determine the locations of the monasteries through the monk's legends and their current ruins and discusses the Christian heritage in Uludağ in detail.