Birinci basamakta çalışan aile hekimleri tip 2 diyabetes mellitus hastalarında oral antidiyabetiklerden insüline geçişe nasıl karar veriyorlar?
How do family physicians working in primary care decide to switch insulin treatment from oral antidiabetics for their TYPE 2 diabetes mellitus patients?
- Tez No: 448791
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Günümüzde, Diyabetes Mellitus gibi kronik hastalıklar önemli bir sağlık sorunu oluşturmakta; tanı, tedavi ve izlemi en çok birinci basamakta yapılmakta olup, aile hekimlerinin her aşamada etkili olması gerekmektedir. İnsüline zamanında başlamama hasta memnuniyetsizliği, sağlık hizmetlerinin uygun kullanılmaması, maliyet açısından sorunlara yol açabilmektedir. Tezimizde aile hekimlerinin Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalarında insüline geçişe nasıl karar verdikleri araştırılmak istenmektedir. Yöntem: Araştırmamızda niteliksel ve niceliksel olmak üzere karma metod çalışması planlanmıştır. Niteliksel araştırma yöntemlerinden teori geliştirme yöntemi kullanılmış ve maksimum çeşitlilik sağlanacak şekilde İzmir'de 12 ASM'de çalışan toplam 42 aile hekimiyle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Niteliksel araştırmamızın sonuçlarıyla 46 soruluk likert tipi anket formu oluşturulmuş ve İzmir'de çalışan 400 aile hekimine uygulanmıştır. Bulgular: Aile hekimleri Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalarının yönetimini kendi görevleri arasında saymaktadırlar ancak bazı nedenlerle insülin tedavisi başlama konusunda sorun yaşamaktadırlar. Örneğin; hekimlere ait nedenler (bilgi veya deneyim eksikliği, güvensizlik, etik kaygılar, komplikasyon korkusu, zaman baskısı), hastalara ait nedenler (insüline ait yanlış inanışlar, uygulama problemleri), yasal düzenlemeler ile ilgili sorunlar sayılabilir. Araştırmamızın ikinci kısmında ise öne çıkan engeller çalışma koşulları ile ilgili yetersizliklerdir. Tartışma ve Sonuç: Aile hekimleri, Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalarının takibinin birinci basamakta yapılması konusunda; eğitim açığının kapatılması, diyabet hemşiresi sağlanması, kayıtlı nüfusun azaltılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, insülin tedavisiyle ilgili ödeme engelinin düzenlenmesi koşullarında uzlaşmaktadırlar. Hatta sürekli danışabilecekleri bir birim olursa insülin tedavisi gerekliliği konusunda üst basamağa sevk etmeden hastanın tedavisini düzenleyebileceklerini düşünmektedirler. Ayrıca sağlık çalışanlarına verilen değerin artırılması gerektiğini, bakanlığın medyayı doğru bilgilendirme ve sağlık çalışanlarına karşı olumsuz tavrın önlenmesi konusunda kullanması gerektiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Background: Recently, chronic diseases such as diabetes mellitus is a major health problem; diagnosis, treatment and follow-up is performed best in primary care, family physicians should be effective at every stage of disease. Not to begin insulin therapy on time could cause unsatisfied patient, inappropriate use of health services and lead problems in terms of cost. In our thesis, we want to investigate how the Family Physicians (FPs) decide to begin the insulin therapy for their patients whom diagnosed Type 2 Diabetes Mellitus. Method: Our study is planned in combined method, including qualitative and quantitative studies. Theory development method which is a kind of qualitative research methods is used and to aim the maximum diversity with a total of 12 family health care centers, with 42 FPs focus group discussions were conducted. With results of qualitative study a Likert type questionnaire made and performed to 400 FPs working in İzmir province. Results: FPs mentioned the management of Type 2 DM patients as their duty nevertheless they have trouble with starting insulin therapy for several reasons. For example; the FPs related reasons (lack of knowledge, experience or confidence, ethical concerns, fear about complications, time pressure), the reasons inflicted from patients (false believes about insulin, problems of practice) and problems about legislative regulation could be mentioned. The second part of our study is related to the lack of prominent obstacles of working conditions. Discussion and Conclusion: FPs are agreed on the follow-up of Type2 DM patients should be performed at primary care, need about closing the gap of education, provision of nurse whom educated about DM, reduction of the registered population, improvement of working conditions and the payment conditions of the regulation of obstacles associated with insulin therapy. They think that if there is a continuous consultant unit they won't even refer the patients to a higher step for insulin therapy needs and could regulate the patients' treatment. In addition, they think that the value given to healthcare workers should be increased, health ministry should inform media correctly and should use media to prevent the healthcare workers from negative attitudes.