Improvement of a household microwave oven for continuous temperature and weight measurements during microwave drying
Ev tipi mikrodalga fırının kurutma sırasındaki sıcaklık ve ağırlık değişimlerinin sürekli ölçümü için kullanılabilir hale getirilmesi
  1. Tez No: 76090
  2. Yazar: ZİNET AYTANGA ÖKMEN (KARASOY)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. LEVENT BAYINDIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
MODERN(LER)İN TARİH YAZIMINDA (YENİDEN) KURGULANMASI ÜZERİNE Korkmaz, Tansel Doktora, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Haluk Pamir Ocak 1998,150 sayfa Tarih yazımı her zaman bir yeniden-kurgulama olduğu kadar baştan- kurgulamadır da. Geçmiş şimdi var-olmayan bir 'varlıktır, tarihçinin geçmişle ilgili ulaşabileceği tek şey onun izleridir. Tarih bu izlerden metinsel olarak yeniden kurulur. Böyle alındığında, tarih 'gerçek' geçmişi değil, gerçeklik etkisini ifade eder : tarihin içeriği 'bulunmuş' olduğu kadar kurgulanmış/hayal edilmiştir de. Tarihteki anlam metinsel olarak üretilmiştir. Tarihçi olayların izlerini metinsel stratejilerle anlamlı bir metine - anlatıya dönüştürür. Aynı 'iz' grubundan sayısız metin üretilebilir ve bunların birbirlerine göreceli geçerliliği retoriklerine bağlıdır doğruluklarına değil; çünkü tarih metninin içerdiği olayların doğruluğu yanlışlığı kaynaklara başvurularak test edilebilir, ama kurgulanmış bir bütünsellikle donatılmış metnin kendisi değil. Metin için sadece inandırıcı olup olmadığı söylenebilir. Bu, tarihsel olarak gerçeğin tasvirinin mümkün olmadığının ve tarihteki anlamın metinsel olarak üretilmişolduğunun kabulü tarihçilerin metinlerini itibardan düşürmek için değil ancak onların eleştirel okunmasının öneminin altını çizmek içindir. Eleştirel okuma, gerçeklik etkisi yaratan metinsel stratejilerin analizini gerektirir. Çeşitlilik, karmaşa ve çelişkiler içeren Modern Mimarlık, tarihçiler tarafından bunlardan arındırılmış bir bütün olarak (yeniden) kurgulandı. Bu çalışmanın amacı tarihsel metinlerin metin içi ve metinler arası analizini yaparak tarihsel, modern(ler)i anlamaktır. Eleştirel bir okumayla modernin kavramsallaştırılmasındaki yer-değişimler, dönüşümler, sürek(li)(siz)likler ortaya çıkartılmaya çalışılacaktır. anahtar kelimeler: Tarih yazımı, metinsel yapım, modern, Moderm Mimarlığın tarihi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON THE (RE)CONSTRUCTTON OF THE MODERN(S) WITHIN THE HISTORIOGRAPHY OF ARCHITECTURE Korkmaz, Tansel Ph.D., Department of Architecture Supervisor: Prof. Dr. Haluk Pamir January 1998, 150 pages History writing is always a construction as well as a reconstruction. The past is an absent-presence and what remains is only the traces of it. The history is (re)constructed textually from, these traces. The meaning of history is textually produced. Historian transforms the traces of events to a meaningful text - narrative, by means of textual strategies. Conceived as such, what history presents is not the 'real' past, but an 'effect' of reality: the content of history is constituted/imagined as well as 'found'. From the same set of traces, numerous possible texts can be produced, and their relative validity to each other depends on their rhetoric, but not on their 'accuracy'. In fact the statements (events) of history can be checked with the documents, but the text- narrative endowed with an imagined coherency-cannot be checked in terms of accuracy. For the text, all that might be said is that whether it is convincing or not. The admission of the impossibility of literal representation in history and textualproduction of the meaning of history does not mean to discredit the historians text but to underline the importance of critical reading. Critical reading involves the analysis of textual strategies that create the effect of reality. Modern Architecture that embodies diversities, complexities and conflicts within itself has been (reconstructed as a unified whole by the historians texts. The aim of the study is to analyse the historical accounts on modern architecture in order to understand how Modern Architecture is (reconstructed in history writing. Through a critical reading, it is attempted to display the displacements; transformations, (discontinuities within the conception of the modern. keywords: history-writing, textual construction, modern, and history of the Modern Architecture IV