Çocuk edebiyatı ve değerler eğitimi kapsamında Ali Ekrem Bolayır'ın çocuk şiirleri
Ali Ekrem Bolayir's children's poems within the scope of children's literature and values education
- Tez No: 760916
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ali Ekrem Bolayır'ın şiirlerini çocuk edebiyatı ve değerler eğitimi kapsamında incelemektir. Çalışma,“nitel araştırma yöntemi”ne uygun yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden“doküman incelemesi”kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“Değer İnceleme Formu”kullanılmıştır. Çalışmanın materyalini şairin başta Şiir Demeti adlı eseri olmak üzere eserleri içerisindeki çocuk şiirleri oluşturmaktadır. Verilerin analizinde nitel analiz tekniklerinden“betimsel analiz”tercih edilmiştir. Çalışmanın sonunda değer inceleme formunda yer alan ve kök değerleri de kapsayan 14 ana değerin incelenen şiirlerde farklı frekanslarla işlendiği belirlenmiştir. Söz konusu şiirlerde işlenen değerler ile işlenme sıklıkları ve 75 şiir içindeki oranları şu şekildedir: Adalet f=5 (5/75= 0,666666), Dostluk f=7 (7/75=0,93333), Yardımlaşma f=13 (13/75=0,1733333333), Dürüstlük f=6 (6/75=0,08), Öz denetim f=20 (20/75 = 0,26667), Sabır f=8 (8/75=0,10666), Saygı f=4 (4/75=0,5333), Sevgi f=11 (11/75=0,1466666), Aile f=6 (6/75=0,08), Sorumluluk f=8 (8/75=0,106666), Vatanseverlik f=16 (16/75=0,21333), Bilimsellik f=8 (8/75=0,106666), Dinî İnanç f= 7 (7/75=0,093333), Çalışkanlık f=9 (9/75=0,12).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the poems of Ali Ekrem Bolayır within the scope of children's literature and values education. The study was carried out in accordance with the“qualitative research method”. In the study,“document analysis”, one of the qualitative research designs, was used. The“Value Review Form”developed by the researcher was used to collect the data. The material of the study consists of children's poems in his works, especially the poet's work called Poetry Demeti. In the analysis of the data,“descriptive analysis”, one of the qualitative analysis techniques, was preferred. At the end of the study, it was determined that 14 main values, including root values and included in the value analysis form, were processed with different frequencies in the poems examined. The values and frequency of processing in the mentioned poems and their proportions in 75 poems are as follows: Justice f=5 (5/75= 0.666666), Friendship f=7 (7/75=0.93333), Solidarity f=13 (13) /75=0.1733333333), Integrity f=6 (6/75=0.08), Self-control f=20 (20/75 = 0.26667), Patience f=8 (8/75=0.10666) , Respect f=4 (4/75=0.5333), Love f=11 (11/75=0.1466666), Family f=6 (6/75=0.08), Responsibility f=8 (8/ 75=0.106666), Patriotism f=16 (16/75=0.21333), Science f=8 (8/75=0.106666), Religious Faith f= 7 (7/75=0.093333), Diligence f=9 (9/75=0.12)