Nikâh akdinde Hanefî ve Malikî mezhepleri arasındaki tartışmalı meseleler
Discussional issues between the Hanafis and Malikis on the Islamic marriage contract
- Tez No: 760928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMEDDİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sosyal düzen kurallarından oluşan İslam Hukuku, bu niteliğiyle Müslümanların ibadet hayatı yanında sosyal ve iktisadi hayatına dair ayrıntılı hükümler ihtiva etmektedir. Muâmalât bölümünde yer alan evlilik, fıkıh bilimi içinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde olduğu gibi, İslam Hukukunda da yuvanın tesisi görüşme, söz kesimi, evlilik hazırlığı ve nikâh akdi gibi birtakım aşamalardan geçer. Biz bu incelememizde fıkıh literatüründe nikâh konusunu, Hanefî mezhebi ile Malikî mezhebi arasındaki ihtilaflı meseleleri mukayeseli şekilde ele alarak fıkıh araştırmalarına katkıda bulunmayı amaçladık. Nikâh akdi konusunda mukayeseli inceleme olan bu çalışmamız, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında: Araştırmanın amaç, yöntem, problemi ile kaynaklarına dair bilgiler vermenin yanında, konunun fıkıh içindeki konumuna ve kapsamına değinilmiştir. Birinci bölüm içinde Nişan ve Nikâh Akdiyle İlgili İhtilaflı Meseleler, başlığı altında nişan, nikâhta velayet, denklik ve şahitlik, mehirle ilgili meseleler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise geçersiz evlilikler konusunda Hanefî ve Malikîler arasında tartışmalı meseleleri ve eşler arasında haklar konusunda tartışmalı meseleler irdelenmiştir. Çalışmamız, ulaştığımız neticeleri ve önerilerimizi içeren bir sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic Law, which consists of social order rules, contains detailed provisions regarding the social and economic life of Muslims as well as their worship life. Marriage, which is included in the treatment“muâmalât”section, has an important place in the science of fiqh. As it is today, the establishment of a family in Islamic Law goes through some stages such as marriage intended meeting, marriage preparation, and marriage contract. In this study, we aimed to turn the subject of marriage into a theory by comparing the controversial issues between the Hanafi and Maliki sects in the fiqh literature and thus to contribute to fiqh studies. This study, which is a comparative study on the marriage contract, consists of an introduction and two chapters. In the introduction part, besides giving information about the purpose, method, and sources of the research, the position and scope of the subject in fiqh are mentioned. In the first chapter, the controversial issues related to engagement and marriage contract, issues related to engagement under topic, issues related to custody, engagement and witnessing in marriage, and issues related to mahr in marriage are discussed. In the second chapter, controversial issues between Hanafi and Malikis about invalid marriages and controversial issues about rights between spouses are discussed. Our study has been completed with a conclusion that includes our conclusions and recommendations.