Kahramanmaraş (merkez) minareleri
Minarets at Kahramanmaras (centrum)
  1. Tez No: 760944
  2. Yazar: GÖZDE SÖNMEZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İslam ülkelerinin mimarisinde vazgeçilmez bir yapı olan minareler, Türklerin İslamiyet'i kabul etmesi ile Türk mimarisinde önemli bir mimari eleman haline gelmiştir. Emevi Dönemi ile ortaya çıkan minareler; farklı coğrafyaların kültürleriyle harmanlanarak gelişmiştir. Minareler çeşitli bölgelerde; form, süsleme ve malzeme açısından farklılıklar gösterse de esas amacı sesi daha uzağa duyurmak ve namaz vakitlerini halka bildirmektir. ''Kahramanmaraş (Merkez) Minareleri'' adlı bu yüksek lisans çalışmasında merkezde bulunan 19 adet minare incelenmiştir. Buradaki minareler ile ilgili daha önce detaylı ve bilimsel çalışmaların yapılmamış olması, doğrudan araştırma konusu olarak incelenmemesi ve camilerin bir parçası olarak yüzeysel bahsedilmesinden dolayı bu tez konusu kapsamında detaylı olarak ele alınmıştır. Yapılan bu çalışma ile Kahramanmaraş merkezinde bulunan minareler; inşa edildikleri dönemlerin özelliklerine, formlarına, süslemelerine, malzemelerine göre değerlendirilip, bölge içi ve bölgeler arası karşılaştırılması yapılmıştır. Dulkadiroğulları Beyliği ve Beylikler Dönemi etkilerini gösteren Osmanlı Dönemine ait Kahramanmaraş minareleri, bu dönemlerin özelliklerini göstermesi, önemli bir mimarı unsur olması ve yansıttıkları dönem özelliklerinden dolayı bu tez çalışması içerisinde ele alınıp literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Minarets, which are an indispensable structure in the architecture of Islamic countries, have become an important building element in Turkish architecture after the Turks accepted Islam. Minarets, which emerged with the Umayyad Period, have developed by blending with the cultures of different geographies. Although minarets differ in terms of form, ornamentation and material in various regions, their main purpose is to make the sound heard farther and to announce the prayer times to the public. In this master's study titled ''Minarets of Kahramanmaraş (Center)'', 19 minarets in the center were examined. Since detailed and scientific studies have not been carried out on the minarets here before, they have not been examined directly as a research subject and have been mentioned superficially as a part of the mosques, they have been discussed in details in this thesis. With this study, the minarets in the center of Kahramanmaraş were evaluated according to the characteristics, forms, ornaments and materials of the periods in which they were built and compared within and between regions. The minarets of Kahramanmaras belonging to the Ottoman Period, which show the effects of the Dulkadiroğulları Principality and of the Principalities Period, have been addressed and included in the literature in this thesis study because they show the characteristics of these periods, are an important architectural element and reflect the period characteristics they reflect.