Yumurtalık kanserinin apoptozisle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of ovarian cancer and apoptozis
- Tez No: 760954
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yumurtalık kanserleri en geç tanısı konabilen ve bu nedenle en fazla ölüme sebebiyet veren kanser türü olması nedeni ile ayrı bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, 99 benign, malign and metastatic yumurtalık (over) kanserli dokuda bcl-2, kaspaz-3, p38 proteininin ekspresyonlarının incelenmesini amaçladık. Bcl-2, kaspaz-3, p38'de ekspresyon farklılıkları immunohistokimyasal metotla karşılaştırılmıştır. İfade düzeyleri arasındaki ilişki Mann Whitney-U testi ile; ve klinik parametrelerle ilişkisi ise Spearman korelasyon rank testi ile incelenmiştir. Yumurtalık (over) kanserli dokularda, gruplar arasında bcl-2 ekspresyonu bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p=0.052; p>0.05). Kaspaz-3 ve p38 ekspresyonu bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). Kaspaz-3 ve p38 ekspresyonları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir korelasyon olduğu görülmüştür (r=0.267, p=0.007). Sonuç olarak, malign dokular benign dokulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek kaspaz-3ve p38 ekspresyonu göstermiştir. Metastaz dokuları benign dokulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek kaspaz-3 ve p38 ekspresyonu göstermiştir. Over kanseri hastalarında, kaspaz-3 ve p38'in daha yüksek ekspresyonları kanserin ilerlemesi ve gelişiminde önemli bir rolü olabilir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancers have a special importance as they are the type of cancer that can be diagnosed late and cause the highest number of deaths. In this study we aimed to investigate the expressions of bcl-2, caspase-3, p38 in benign, maling and metastatic ovarian cancer tissues from 99 patients. Bcl-2, caspase-3, p38 expression differences were compared with the immunohistochemical method. The relationship between them was examined with the Mann Whitney-U test and the relationship with the clinical parameters was examined with the Spearman correlation rank test. There was no statistically significant difference in bcl-2 expression between groups in ovarian cancer tissues (p=0.052; p>0.05). Statistically significant difference was found in terms of caspase-3 and p38 expression (p0.05). It was observed that there was a positive and significant correlation between caspase-3 and p38 expressions (r=0.267, p=0.007). As a result, malignant tissues showed statistically significantly higher caspase-3 and p38 expression than benign tissues. Metastasis tissues showed statistically significantly higher caspase-3 and p38 expression compared to benign tissues. In ovarian cancer patients, higher expressions of caspase-3 and p38 may have an important role in cancer progression and development.